Import z Chin

Import z Chin staje się coraz powszechniej wybieraną formą biznesu przez międzynarodowych przedsiębiorców. Konkurencyjne ceny sprawiają, że Chiny są coraz częstszym krajem wybieranym do importowania produktów. Wyszukiwanie zaufanych partnerów, wybór odpowiedniej formy transportu oraz przeprowadzenie odprawy celnej to kluczowe kroki w tym procesie.

Przede wszystkim koniecznością jest posiadanie działalności gospodarczej oraz numeru EORI, aby legalnie prowadzić import. Numer EORI identyfikuje firmę jako uczestnika w handlu międzynarodowym i jest wykorzystywany w dokumentach celnych. Uzyskanie numeru możliwe jest poprzez rejestrację na stronie internetowej PUESC oraz zarejestrowanie danych firmy. Każdy przyszły importer musi również dokonać rejestracji w BDO (Bazie Danych Odpadowych) jeszcze przed rozpoczęciem procesu importowego.

Szukanie partnerów z Chin

Znalezienie odpowiedniego partnera do współpracy jest możliwe dzięki platformom online B2B, takim jak: Alibaba, GlobalSources czy Made-in-China. To właśnie na tych platformach są dostępne profile dostawców, oferty produktów oraz opinie innych klientów, co pomaga w dokonaniu wyboru zaufanego dostawcy. Zawsze jednak zaleca się dokładne sprawdzenie partnerów i potwierdzenie ich wiarygodności. Kolejną opcją jest wybranie się na targi handlowe z interesującej nas branży – chińskich partnerów możemy znaleźć nie tylko na targach w Chinach, ale również na targach w Europie. Korzystając z tej formy znalezienia partnera, można nawiązać bezpośredni kontakt, co mogłoby się przyczynić do uzyskania korzystniejszej oferty.

Formy transportu z Chin

Podczas importu towarów z Chin można skorzystać z różnych form transportu, które różnią się ze względu na czas dostawy i budżet. Jest to transport morski, lotniczy i kolejowy.  Najbardziej ekonomiczną opcją, ale również z najdłuższym czasem dostawy (około 5-8 tygodni) jest transport morski. Transport lotniczy jest o wiele szybszy (4-7 dni), jednak koszty tej formy transportu są o wiele wyższe. Transport kolejowy oferuje natomiast średni czas przewozu (1-2 tygodni), a ceny są wyśrodkowane.

Odprawa celna z Chin

Procedura odprawy celnej jest nieodłącznym elementem importu z Chin. Przed importowaniem towarów, należy najpierw zapoznać się ze stawkami celnymi, dostępnymi na stronach takich jak: ISZTAR i TARIC. Konieczne jest również uzyskanie wszelkich wymaganych dokumentów celnych i dostarczenie ich. Możliwym jest skorzystanie z usług celnego pośrednika albo firm spedycyjnych, które znacznie ułatwią prawidłowe wypełnienie formalności celnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.