Dokumentacja cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych zyskała w ostatnich latach na znaczeniu w kontekście przedsiębiorstw prowadzących transakcje z podmiotami zależnymi. Umiejętne opracowanie dokumentacji jest niezbędne w odniesieniu do kontroli podatkowej – organy podatkowe mogą bowiem sprawdzać ustalane w transakcjach między podmiotami powiązanymi ceny transferowe. Wyjaśniamy, dlaczego należy zadbać o właściwe sporządzenie dokumentacji oraz jak przygotować się na potencjalną kontrolę. 

Czym jest dokumentacja cen transferowych?

Dokumentacja cen transferowych stanowi kompletny zbiór informacji dotyczących warunków finansowych ustalanych w transakcjach pomiędzy podmiotami zależnymi. Jej zadaniem jest udokumentowanie, że dane warunki są w pełni zgodne z zasadami wartości rynkowej. A to oznacza, że są identyczne jak te, które miałyby miejsce w przypadku transakcji zawieranych między podmiotami niezależnymi. Przepisy dotyczące dokumentacji cen transferowych mogą różnić się między krajami, jednak wspólnym celem jej przygotowania jest uniknięcie możliwych konsekwencji podatkowych.

Podmiotem zapewniającym kompleksowe wsparcie w procesie sporządzania dokumentacji cen transferowych jest między innymi firma CMT Advisory. Więcej na ten temat: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/ceny-transferowe/

Kiedy należy sporządzić dokumentację cen transferowych?

Obowiązkiem przygotowania dokumentacji cen transferowych objęte są firmy prowadzące transakcje z podmiotami zależnymi. Ich mianem określane są podmioty mające” bezpośredni lub pośredni wpływ na zarządzanie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, podmioty dokonujące transakcji z przedsiębiorcami z tzw. rajów podatkowych, których wartość przekracza ustawowo określone progi, zobowiązane są do sporządzania dokumentacji cen transferowych. 

Dokumentacja cen transferowych – dlaczego jest potrzebna?

Ceny transferowe są coraz częstszym obszarem kontroli podatkowych, podczas których organy podatkowe biorą pod uwagę zarówno przepisy prawa podatkowego, jak i wytyczne OECD stosowane w tym zakresie.

Weryfikacji poddawane są zwykle transakcje zawarte z podmiotami powiązanymi posiadającymi siedziby w tzw. rajach podatkowych oraz transakcje wewnątrzgrupowe, dotyczące usług niematerialnych, szczególnie mających niską wartość dodaną.

Brak należycie przygotowanej dokumentacji może – w przypadku kontroli podatkowej – skutkować koniecznością wprowadzanie korekt podatkowych bądź też nałożeniem sankcji. Stosowanie się do przepisów dotyczących dokumentacji cen transferowych świadczy o rzetelności i transparentności przedsiębiorstwa.

Jak być gotowym do kontroli podatkowej związanej z cenami transferowymi?

Aby jak najlepiej przygotować się do możliwej kontroli podatkowej dotyczącej cen transferowych, konieczne jest zadbanie o kompletność dokumentacji oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. CMT Advisory wspiera przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe w opracowywaniu kompleksowej polityki cen transferowych. Zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie identyfikacji transakcji powiązanych, sporządzania dokumentacji podatkowych, przeprowadzania analiz porównawczych i ustalania polityki cen transferowych. Opracowane z dbałością o szczegóły dokumentacje cen transferowych pozwalają zminimalizować ryzyko podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.