korporacje transnarodowe, cechy, biznes, kobieta

Wraz z postępującym procesem globalizacji oraz szeroko rozumianą współpracą międzynarodową, uregulowaną w zapisach prawa międzynarodowego, powstają tak zwane korporacje transnarodowe.

Co to są korporacje transnarodowe?

Korporacja transnarodowa, to przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność gospodarczą na terenie co najmniej dwóch różnych państw. Współpraca między tymi państwami tworzy zintegrowany system powiązań gospodarczych. Taka korporacja, zazwyczaj obraca wielomilionowym majątkiem, jednak współpracując między państwami, tylko pomnaża swój potencjał finansowy.

Bardziej rozbudowaną definicję, można znaleźć na: http://www.pracujemy.eu/definicja-korporacji-transnarodowych/.

Cechy korporacji transnarodowych

Wymienione poniżej cechy, w sposób charakterystyczny nakreślają obraz i sposób działania korporacji transnarodowych. Oto one:

  • zachęcanie do „wirtualnej ekonomii”,
  • przenoszenie lub tworzenie procesu produkcji tam, gdzie najtaniej,
  • umiejętność szybkiej zmiany profilu produkcji,
  • sprzyjanie zmianom elastyczności, głównie poprzez zmianę charakteru dostaw ( system just in time)
  • wykorzystywanie ludzi według systemu just in time worker,
  • wpływ na wyrównanie warunków działania w skali światowej,
  • sprzyjanie integracji gospodarek i przedsiębiorstw,
  • stosowanie cen transferowych.

Wirtualna ekonomia

Pojęcie niesamowicie ciekawe i nowe, które dopiero zaczyna funkcjonować w życiu codziennym. Wirtualna ekonomia, w tym momencie to potęga, która zmniejsza produkcyjne zastosowanie kapitału, tym samym sprawiając, że rząd ma mniejszy wpływ na gospodarkę swojego kraju. Siła wirtualnej ekonomi jest tak duża, że tak naprawdę jest w stanie, w przedziale bardzo krótkiego czasu, doprowadzić do bankructwa każdy kraj na świecie, niezależnie od tego, jaką zajmuje pozycję w rankingu światowych gospodarek.

ekonomia, korporacja transnarodowa, biznes, praca
Źródło: pixabay.com

Lokowanie produkcji tam, gdzie najtaniej

Zjawisko niesamowicie powszechne, zwłaszcza w przypadku firm, które produkują na skalę światową. Jak to mówią, każdy grosz się liczy, więc jeśli jest możliwość zaoszczędzenia na produkcji, tak też robią. Nawet jeśli firma musi doliczyć koszt transportu produktów np. z Chin, to i tak im się to bardziej opłaca, niż by np. produkowali to wszystko w Polsce.

Zmiana profilu produkcji

Wszystko zależy od określonego popytu na dane dobro i mody, która aktualnie rządzi na rynku. Wiele firm, zwłaszcza w branży odzieżowej, stawia na trend tzw. „fast fashion”. Czyli większość kolekcji jest wymieniana co dwa tygodnie, dostosowując się do aktualnych oczekiwań konsumentów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, następuje również całkowita zmiana produkcji. Wszystko po to, by nadążyć za kształtującym się rynkiem. Korporacje Transnarodowe mają to do siebie, że w bardzo łatwy sposób potrafią dostosować swoje produkty do światowych trendów, gdyż działają w wielu państwach i mogą porównać pojawiające się trendy.

Just in time worker

Nie na darmo mówi się, że dobrzy pracownicy, stanowią połowę sukcesu danej firmy. Tak też jest w przypadku korporacji transnarodowych. Poszukują oni zarówno pracowników wyspecjalizowanych w danej dziedzinie, jak i takich, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku, których można w krótkim czasie przyuczyć do wykonywanego zawodu. Generalnie, istnieje zapotrzebowanie na pracowników odpornych na stres, z wyższym wykształceniem oraz elastycznych czyli takich, którzy będą umieli się dostosować i przekwalifikować.

Stosowanie cen transferowych

Jest jedną z najgorszych rzeczy, jaka ma miejsce na rynku. To zjawisko niesamowicie niepokojące, gdyż wyznaczona cena transferowa, to nic innego jak cena, która została określona z całkowitym wyłączeniem zasad rynkowych. Co ciekawe, handel wewnątrz-korporacyjny osiąga nawet 50% przychodów danej firmy. Celem stosowania cen transferowych, jest przenoszenie zysku poza granice naszego kraju np. by uniknąć płacenia wysokich podatków. Robią to, np. wykazując chronicznie powtarzające się straty.

Źródło:

  • Sala S., 2003, Wybrane cechy działalności korporacji transnarodowych i ich implikacje dla Polski, [w:] Przemysł w procesie globalizacji, red. Z. Zioło, Z. Makieła, Prace Komisji Geografii Przemysłu PTG, nr 6, Warszawa–Kraków,

One thought on “Cechy korporacji transnarodowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.