aniołowie biznesu, start up

Zakładając firmę, mając fajny pomysł na biznes, warto czasem skorzystać z takiej formy pomocy, jaką są Aniołowie Biznesu.

Co to są Aniołowie Biznesu?

Aniołowie biznesu, to w głównej mierze przedsiębiorcy prywatni, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej od tak zwanego zera. Wiedzą oni, czego potrzebują osoby, zaczynające swoją przygodę z biznesem. Aniołowie biznesu inwestują w dany startup własne środki pieniężne.

Środki finansowe

Najczęściej Aniołowie biznesu wypełniają tak zwana lukę finansową lub po prostu najzwyczajniej w świecie dopłacają odpowiednio brakującą kwotę, kiedy ktoś nie może pozyskać finansowania z innych źródeł. Najczęściej nowi przedsiębiorcy korzystają ze środków własnych, pozyskanych od rodziny, przyjaciół, z Unii Europejskiej bądź z funduszy Venture Capital.

Venture Capital

Jest to fundusz, który wspomaga długo- i średnioterminowe inwestycje w przedsiębiorstwa, znajdujące się we wczesnym etapie rozwoju. Tego typu inwestycje, charakteryzują się dużym ryzykiem niepowodzenia, bo podmiot może nie utrzymać się na rynku. Tak naprawdę, celem venture capital jest osiągnięcie zysku z przedsiębiorstwa w które zainwestowano, poprzez odsprzedaż akcji lub udziałów. Co ciekawe, dzieje się to dopiero po upływie pewnego czasu, dopóki projekt odpowiednio nie rozkręci się na rynku.

Kto może zostać Aniołem biznesu i gdzie go szukać?

Tak naprawdę, Aniołem biznesu może zostać każdy, kto posiada odpowiednio wysoki kapitał własny i chce go zainwestować w biznes kogoś innego. Gorzej ma się sprawa ze znalezieniem takiej osoby. Co prawda, w Polsce istnieje kilka instytucji, które zrzeszają w swoim gronie osoby, chcące pomóc innym, jednak najlepiej jest szukać samemu, na własną rękę. W myśl cytatu nieznanego autora „tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś”. Także nie czekaj, tylko szukaj!

Aniołowie biznesu, współpraca, biznes
Źródło: pixabay.com

Jeśli nie wiesz dokładnie od czego zacząć zajrzyj na http://www.m-finanse.pl/od-czego-zaczac-startup. Znajdziesz tu wiele wskazówek, jak zacząć i co zrobić, by wyszło to dobrze.

Business Angels Clubs

Tłumacząc z języka angielskiego, to „Klub Aniołów Biznesu”. Najstarszym w Polsce jest PolBAN, działający od 2003 r. To stowarzyszenie, które nie korzysta z żadnych zewnętrznych środków, dlatego ma dużą elastyczność w działaniu. Współpracuje z najlepszymi inwestorami prywatnymi, pomagając w finansowaniu innowacyjnych start-up’ów w fazie seed. Główne siedziby znajdują się w Warszawie i Bydgoszczy.

Współpraca

Niby wszystko super. Obca osoba, inwestuje własne pieniądze, czas i wiedzę w nasz biznes. Mogłoby się wydawać, że lepiej nie mogliśmy trafić. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo. W zamian za pomoc, głównie tą finansową, Anioł biznesu może zażądać odpowiedniego procentu zysku z całej inwestycji. Może również chcieć konkretną ilość akcji, tylko po to, by dostać się na rynek, który jest dla niego atrakcyjny, a do tej pory nie miał do niego dostępu. Warto również o tym wspomnieć, bo istnieje ryzyko, że zostaniemy najzwyczajniej w świecie, przez Anioła biznesu oszukani. Trzeba to wszystko mieć na uwadze i mądrze do tego podejść.

Branże, które najczęściej są wspierane przez Anioły biznesu

Według European Business Angels Network, najczęściej finansowane są branże:

  • Telekomunikacja i Internet,
  • Energetyka i Ochrona środowiska,
  • Software i multimedia,
  • Produkcja,
  • Biotechnologia,
  • Usługi,
  • Creative industries,
  • Ochrona zdrowia,
  • FMCG,
  • oraz detal.

Nie powinien dziwić fakt, że dominuje szeroko pojęty sektor informatyczny oraz ochrony środowiska. To są dwie rzeczy, na których skupiają się nowi przedsiębiorcy, wchodzący na rynek. Wybór branży jest kluczowy, a te dwie dają większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Rozstanie z Aniołem biznesu

Taka współpraca nie trwa wiecznie. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym lepiej. Najczęściej wygląda to w taki sposób, że prywatny przedsiębiorca inwestuje w nasz projekt od 3 do 7 lat. Wtedy też, jeżeli tylko chce może zostać i współpracować z nami dalej, jednak w większości przypadków wygląda to tak, że sprzedaje nam lub komuś innemu swoje udziały. Udziały te, są najczęściej skupywane przez fundusz venture capital lub private Equity.

One thought on “Czy warto korzystać z pomocy aniołów biznesu zakładając startup?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.