Koraliki w biżuterii

Koraliki od dawien dawna służą ludzkości do wykonywania wszelkich zdobień. Najwcześniej w historii ludzie wykonywali koraliki z naturalnych materiałów, takich jak kości, kamienie, nasiona czy muszelki. Pierwsze korale ze sztucznego materiału wytworzono około 5500 lat temu w Egipcie. Jak wyglądały dzieje tych drobnych ozdóbek? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Koraliki – sięgnijmy do początków

Właściwie w każdej kulturze robiono korale przynajmniej od 40 tysięcy lat. Za najstarszą biżuterię wykonaną przez człowieka uważa się koraliki wykonane z muszelek ślimaka morskiego. W muszelkach tych zrobiono otwory, przez które następnie przeciągnięto nici. W ten właśnie sposób powstały naszyjniki i bransoletki. Współcześnie wiele się nie zmieniło, a cudowne biżuteryjne ozdoby powstają właśnie poprzez nawlekanie, przeciąganie i przeplatanie różnorodnych koralików.

Kiedyś noszenie ozdób z muszelek i koralików miało znaczenie symboliczne i oznaczało posiadanie bogactwa i władzy. Co więcej, często utożsamiane było z przynależnością do danej grupy społecznej. Już kiedyś, noszenie biżuterii wpływało na fizyczną atrakcyjność, a także chroniło przed złymi duchami.

Rola koralików w handlu

Szklane koraliki odegrały bardzo istotną rolę w handlu wymiennym – pomiędzy Afryką i Europą, a także między Ameryką i Europą. W XV wieku koraliki uważane były za niezwykle wartościowe i unikalne przedmioty. W zamian za koraliki można było kupić różnego rodzaju zasoby oraz bogactwa, jak chociażby olej palmowy, a nawet złoto. Niektórzy płacili koralikami za niewolników.

W Afryce koraliki służyły do robienia cudownych ozdób, które wpływały na podkreślenie społecznego statusu. Wielu żeglarzy-odkrywców, jak na przykład hiszpański odkrywca i podróżnik Pánfilo de Narváez, czy hiszpański żeglarz i konkwistador Hernando de Soto, zabierało na swój pokład koraliki, które służyły jako jeden z towarów wymiany, w dokonywanych regularnie transakcjach handlowych z ludnością tubylczą.

Koraliki o magicznej mocy

Badania archeologiczne dowodzą że korale miały obrzędowe, a także kultowe znaczenie już u pierwotnych ludzi. W okresie starożytnym dodatkowo zyskały znaczenie magiczne i lecznicze. Wybitny poeta rzymski, Owidiusz, twierdził, że amulety wykonane z koralików ochronią przed niebezpieczeństwem w podróży.

W Polsce moda na koraliki ozdobne pojawiła się około XVIII wieku. Początkowo rozpowszechniała się pośród szlachcianek, a następnie wśród mieszczanek. W XIX wieku objęła także kobiety zamieszkujące tereny wiejskie. Koraliki stanowiły część kobiecego stroju ludowego. Ilość i wielkość koralików świadczyły o zamożności kobiety noszącej je.

Koraliki wczoraj, a koraliki dziś – czyli o współczesnej roli koralików

W dzisiejszym świecie koraliki odgrywają niebagatelną rolę. Są wręcz niezbędnym elementem w biżuteryjnym świecie. Koraliki, z których wykonywana jest ozdobna biżuteria, mogą być wytwarzane z materiałów sztucznych bądź też mieć pochodzenie naturalne. Kolory i wzory są tak rozmaite, że niekiedy trudno się zdecydować na ten jedyny.

W tworzeniu biżuterii, drobne koraliki bardzo często wykorzystywane są do robienia odstępów pomiędzy dużymi koralami. Wszelkie oferowane w handlu koraliki różnią się między sobą wielkością, ceną oraz jakością.

Szeroki wybór koralików, cieszących się najwyższą jakością, dostępny jest na https://www.dekorynka.pl/koraliki.html. Wyróżnia je precyzja wykonania oraz rozmaite formy. Przeróżne materiały koralików, jak szkło, ceramika, drewno, metal, a także mnogość oferowanych rozmiarów i kształtów pozwolą stworzyć upragnione biżuteryjne dzieło sztuki.

Historia koralików, kolorowe korliki
Źródło: pixabay.com

Z jakich materiałów mogą być tworzone koraliki?

Koraliki do robienia biżuterii dostępne mogą być w zaskakującej ilości wzorów, kształtów i kolorów. Co więcej, ilość materiałów z jakich można je wykonać niektórych może nieco zszokować. Koraliki tworzyć można ze:

  • szkła,
  • metalu,
  • ceramiki,
  • plastiku,
  • kamieni szlachetnych,
  • kamieni półszlachetnych,
  • modeliny,
  • materiałów pochodzenia naturalnego – na przykład nasion, pereł, kości słoniowej, czy drewna,
  • a nawet z papieru.

Inspirujące koraliki

Dziś wszelkie dostępne na rynku koraliki wykorzystywać można w wielu dziedzinach. Jednak tą najpopularniejszą jest właśnie tworzenie biżuterii. Z koralików zrobić można piękne:

  • naszyjniki,
  • bransoletki,
  • oraz kolczyki.

Mając artystyczny, otwarty umysł i uwielbienie do pięknych ozdobnych rzeczy, zaskoczyć można siebie i innych. Rękodzieło to cudowne zajęcie, które pomoże wyczarować różnorodne biżuteryjne arcydzieła.

Łącząc ze sobą rozmaite koraliki, pomimo ich stutysięczno-letniej historii, uzyskamy oryginalny rezultat.

One thought on “Koraliki – odrobina historii dla miłośników rękodzieła”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.