Kobieta odbiera paczke z firmy wysyłkowej

W czasach współczesnych, gdy internet przestał już pełnić tylko funkcję informacyjną branża e-commerce  przeżywa swój rozkwit. Każdy posiadacz biznesu internetowego musi zadbać  o odpowiednią dostawę swoich towarów.

Na rynku istnieje wiele firm kurierskich i nie łatwo jest podjąć decyzję z której firmy wysyłkowej skorzystać. Warto czasem zasięgnąć informacji od znajomych lub choć w części oprzeć się na własnych doświadczeniach. Każdy przecież miał kiedyś kontakt z firmą kurierską i potrafi ocenić poziom usługi. Nie jest to jednak prosta decyzja. Przy wyborze firmy wysyłkowej warto wziąć pod uwagę:

 • jakość świadczonych usług – dla przedsiębiorcy posiadającego firmę w branży e-commerce to bardzo ważny aspekt, gdyż właściwa obsługa wysyłki gwarantuje połowę jego sukcesu. Dużo zależy od uprzejmości i kultury osobistej kuriera, czasu dostawy oraz dostarczenia pod właściwy adres.
 • Różnorodność dostaw: do domu, pracy, do Paczkomatu, odbiór w lokalnym sklepie czy na stacji benzynowej
 • Możliwość złożenia reklamacji
 • Stawki usług  i pakiety dla firmy stale korzystającej z oferty
 • Możliwość zapłaty przy odbiorze (w przypadku osób starszych)
 • Darmowy zwrot towaru.

Ranking firm wysyłkowych – Top lista

Okazuje się, że to klienci i finalni odbiorcy mają decydujący wpływ na to, z której firmy wysyłkowej skorzystać powinien posiadacz biznesu. To oni oraz ich ocena bezpośredniego kontaktu z kurierem tworzą ranking firm wysyłkowych. Kurier jest właściwie jedynym fizycznym ogniwem łączącym nadawcę z odbiorcą i to od niego zależy w dużej mierze jak będzie oceniony finalny efekt. Dla posiadacza firmy działającej w internecie bardzo ważne są pozytywne komentarze i opinie, które wpływają na generowanie zysku oraz tworzą przychylną aurę.

Najwyższe pozycje w rankingu firm wysyłkowych w 2021 roku mają:

 • DHL – obsługuje rynek polski oraz europejski, 50 lat doświadczenia w branży pozwala na elastyczne dostosowanie do potrzeb klienta. Sieć współpracuje ze sklepami Żabka, Freshmarket, Kaufland oraz ze stacjami Shell. Firma uhonorowana została wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami w dziedzinie ekologii dzięki inwestowaniu w eko-flotę kurierską. 
 • DPD – w 2020 roku firma dostarczyła 193,5 mln paczek polskim odbiorcom. Wygodna aplikacja mojapaczka pozwala na samodzielne zarządzanie doręczeniem. Kurierzy działający na obszarach miejskich poruszają się rowerami, na skuterach lub pieszo w celu ograniczenia emisji CO2. DPD stawia głównie na flotę elektryczną. Niedawno firma wprowadziła także nową usługę DPD Food umożliwiającą transport żywności w bezpieczny sposób. 
 • GLS – specjalizuje się w obsłudze rynku w Europie, 8 zachodnich stanach USA oraz w Kanadzie. Od 2020 roku istnieje wygodna opcja zapłaty Blikiem oraz odbiór paczki za pomocą kodu PIN. Wprowadzono również możliwość ustalenia z kurierem miejsca odstawienia przesyłki oraz łatwego zwrotu, co jest ważne dla klientów e-commerce.
 • InPost – w powyższej liście nie może oczywiście zabraknąć naszej rodzimej firmy, która szturmem podbija kolejne rynki, ofertę biznesową znajdziesz na https://inpost.pl/biznes-i-e-commerce. Obecnie 89% osób wybiera Paczkomaty jako najczęstszą formę dostawy. Dysponuje już 14 tys. Paczkomatami a w 2020 dostarczył 247,2 mln paczek. Również w zakresie ekologii firma jest liderem w Polsce, dostawa do Paczkomatu to nawet 75% mniej CO2 względem dostawy do domu. 

Czym kierować się wybierając firmę wysyłkową? 

Przed branżą e-commerce stoją coraz to szersze oczekiwania. Czasem ciężko pogodzić te wymagania, ale biznes internetowy robi wszystko, aby im sprostać. Jednym z ważniejszych aspektów wyboru firmy kurierskiej są koszty przesyłek. Zależne są one od liczby zamówień w miesiącu, ilości nietypowych zamówień oraz zakresu usług. Cenę zawsze warto negocjować. Ma na to wpływ wiele czynników. Aby zawrzeć najkorzystniejszą umowę dla swojej firmy warto brać pod uwagę:

 • Ilość zamówień 
 • Czas odbioru przesyłek
 • Rodzaj towaru (np. wyroby szklane, porcelana, żarówki)
 • Przewidywane rozmiary paczek oraz ich waga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.