kobieta w ciąży, kobieta praująca, ciąża

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które prowadzą własne biznesy, a zaszły w ciążę. I pomimo tego, że macierzyństwo to piękny okres, a narodzin dziecka oczekuje się z niecierpliwością, wiele ciężarnych łączy ten czas oczekiwania z pracą.

Kwestia podejścia

Tak naprawdę to, czy kobieta będzie chciała pracować w ciąży, zależy tylko od niej samej i sytuacji finansowej, w jakiej się znajduje. Na zasadzie: może, a nie musi. Jeśli lubi swoją pracę, nie polega ona na ciężkiej pracy fizycznej, to tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto zaznaczyć, że kobieta spełniona zawodowo, to kobieta szczęśliwa.

Jeśli zdrowie pozwoli…

Jedyną rzeczą, która może powstrzymać kobietę przed prowadzeniem własnego biznesu w ciąży jest zdrowie. Złe samopoczucie, osłabienie, brak koncentracji, a nawet wylądowanie w szpitalu na patologi ciąży. Są to czynniki, które będą wpływać na decyzję kobiety, czy prowadzić własny biznes czy też nie? Wiadomo, jeśli kobieta prowadzi biznes związany z pracami fizycznymi, które wykonuje również sama, to będzie ciężko. Wtedy musi porozmawiać z lekarze prowadzącym, do którego miesiąca ciąży może być aktywna zawodowo.

Własny biznes w domu

O wiele łatwiej jest, jeśli kobieta prowadzi własny biznes w domu i wykonuje tam całą pracę. Co ciekawe, dobrze znosząc ciążę, może sobie ustalić nienormowany tryb pracy w domu, zadbać o siebie, poćwiczyć, ugotować dobry obiad, a między czasie pracować. Ten tryb pracy jest świetny także ze względu na brak obciążeń fizycznych, bo wykonanie telefonu, sprawdzenie poczty, czy papierkowa robota, do ciężkich nie należą. Oczywiście, także i tutaj można doszukać się minusów np. w postaci braku kontaktu z ludźmi.

Brak czasu

Praca pracą, ale najważniejsze jest dziecko i samopoczucie przyszłej mamy. Nie wolno lekceważyć błogiego stanu i przeforsowywać się, ponieważ w tym okresie trzeba szczególnie o siebie dbać. Nie można doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie rządził nami stres, strach, a żołądek będzie kręcił z nerwów fikołki. Chroniczny brak czasu dla siebie, odbije się na zdrowiu przyszłej mamy i dziecka, dlatego trzeba próbować tak rozkładać pracę, by znaleźć równowagę.

ciąża, kariera, biznes, ciąża a własna firma
Źródło: pixabay.com

Zdrowy balans

Co więc zrobić, by pogodzić pracę z ciążą, a przy tym nie zwariować, będąc zamkniętym w czterech ścianach? Wyjście jest proste, jeśli nie masz własnej firmy, a pragniesz ją założyć, skup się na tym co lubisz. Kochasz dzieci? Załóż prywatne przedszkole. Uwielbiasz kontakt z innymi przyszłymi mamami? Załóż szkołę rodzenia.

Przykładem idealnie zorganizowanej szkoły rodzenia dla przyszłych mam jest http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia. Możesz na ich stronie poszukać wskazówek i się zainspirować.

Przyszła Mama i szefowa w jednym

Jakby nie było, prowadząc własną firmę, jesteś szefową i tak też masz się czuć. Musisz dbać nie tylko o siebie, ale również o własną firmę i stanowisko pracy. Ważnym jest, byś dostosowała je do swoich potrzeb. Wygodne krzesło, poduszki, by oprzeć łokcie, odpowiednie oświetlenie i ograniczenie spędzania czasu przy komputerze. Nie zapominaj o krótkich, 5 minutowych przerwach relaksacyjnych. Popatrz wtedy przez okno, zrób parę skłonów czy przysiadów, otwórz okno. To pomoże Ci się odprężyć.

Korzyść finansowa i psychologiczna

Z punktu widzenia psychologi, ciąża nie powinna nas ograniczać do siedzenia w domu. Najgorzej, jeśli kobieta zostanie sama w domu, leży przed TV z pilotem w ręku i ogląda niezliczoną ilość seriali, filmów i innych programów. Teoretycznie odpoczywa, ma czas dla siebie, a tak naprawdę popada w melancholijny nastrój i najzwyczajniej w świecie się nudzi. To nic dobrego dla wrażliwej kobiecej psychiki i huśtawki hormonalnej, która towarzyszy zmianom podczas ciąży. Najlepiej jest, jeśli kobieta ma jakieś dodatkowe zajęcie, które wypełni jej czas, da satysfakcję i pozwoli trochę zarobić.

Rozwój osobisty

Jeśli czujesz się dobrze w ciąży, możesz spróbować poszerzyć swoją wiedzę, nie tylko w domu, ale np. na różnego rodzaju szkoleniach. Taka wiedza może okazać się bardzo potrzebna przy prowadzeniu własnego biznesu.

Ciążę i własny biznes bez problemu można połączyć, pod warunkiem, że czujesz się dobrze i nie masz żadnych lekarskich przeciwwskazań. Wystarczy trochę cierpliwości, dobrej organizacji i pozytywnego podejścia.

One thought on “Ciąża a własny biznes – można to pogodzić?”

  1. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak kobieta czuje się w ciąży. Ja się czułam źle, wiec nie dałabym rady poprowadzić biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.