branża odzieżowa, kobieta, własny biznes

Która z kobiet, przechodząc obok wystaw sklepów, nie myślała o tym, by zacząć pracę w firmie odzieżowej? Która z nas nie wzdychała na myśl o rabatach pracowniczych, rzeczach na wyprzedaży i nowościach odzieżowych z pierwszej reki? Chyba każda, nawet jeśli miałoby to być tylko kilka chwil.

Różne rodzaje sklepów

Wyróżniamy różne rodzaje sklepów, a w każdym z nich, specyfika pracy będzie inna. Bo trochę inaczej będzie wyglądać to w znanych sieciówkach, mieszczących się w galeriach handlowych, jeszcze inaczej w małych osiedlowych sklepikach z odzieżą, a już całkiem inaczej w sklepach typu „second-hand”. Tak naprawdę różnice będą widoczne w wystroju, natężeniu ruchu, asortymencie, metodach zarządzania, benefitach, czy chociażby ilości pracowników, znajdujących się na sklepie.

Można jednak wyróżnić wady i zalety rozpoczęcia pracy w branży odzieżowej, podobne dla każdego rodzaju sklepu.

Zalety

Niewątpliwie, praca w odzieżówce, niezależnie od zajmowanego stanowiska, ma wiele zalet. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Możesz pracować i studiować!

Jedna z kluczowych zalet tego typu sklepów. Są otwarte w różnych godzinach, dlatego możesz dopasować swój pobyt w pracy, do planu zajęć, który na studiach. Niektórzy pracodawcy dają jeszcze możliwość pracy na weekendach lub zrobienia dodatkowych godzin, by sobie coś więcej zarobić. Genialna sprawa, prawda?

Nabieranie doświadczenia

Jeśli kochasz modę i wiążesz z tą branżą swoją przyszłość, to nie ma nic lepszego, jak rozpoczęcie swojej przygody w odzieżówce. Dlaczego? A chociażby dlatego, by poznać specyfikę tej branży, poznać klienta, fasony, jakie lubi, kroje, kolory, a także materiały. Ale to nie tylko to. Poznasz też, jak funkcjonują mechanizmy rynkowe, jak działa wyprzedaż i system dostaw – produkcja- projektant. A co najlepsze, możesz znaleźć tam dużo inspiracji, poznać wielu ludzi, a kontakty to dziś bardzo ważna sprawa!

Więc jeśli myślisz na poważnie o projektowaniu ubrań, warto poczytać od czego zacząć swoją przygodę na http://www.trinet.com.pl/projektowanie-ubran-jak-zaczac-kariere/

Awans

Szczeble kariery w tego typu sklepach są w zasięgu ręki każdego, dlatego nawet po roku czasu, możesz awansować np. na kierownika zmiany. Angażuj się, staraj, rzetelnie wypełniaj powierzone Ci obowiązki, a w niedługim czasie, dojdziesz daleko. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja, by wspiąć się na wyższe szczeble kariery.

Zniżki pracownicze

Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zniżki pracownicze i możliwość zakupu towaru po promocyjnej cenie. Zniżki pracownicze są różne. Wszystko zależy od rodzaju sklepu, w jakim pracujemy. Najczęściej są to zniżki % np. -20% na cały asortyment lub większe. Są też kupony na konkretną wartość np. 50zł zniżki przy zakupie za 150zł, raz na miesiąc, dwa miesiące, czy trzy.

kobieta, własna firma, przeceny, zniżki
Źródło: pixabay.com

Wady

Oprócz zalet, taka praca ma też parę wad. Nie zawsze jest tak kolorowo na wszystkich płaszczyznach, trzeba jednak zestawić wady i zalety i zdecydować, czy branża odzieżowa jest dla nas. Oto kilka najważniejszych wad.

Jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o … pieniądze

Zazwyczaj jest tak, że kwestia wynagrodzenia w takich sklepach, nie jest odpowiednio dopasowana do nakładu pracy, jaką człowiek wkłada w wykonywane czynności. To może trochę demotywować, bo jeśli ktoś ma cały czas pracować za najniższą krajową i nie widzieć perspektywy awansu, to czy będzie pracował wydajnie? I pojawia się pytanie, czy w ogóle będzie chciał pracować? Trzeba jednak oswoić się z myślą, że branża odzieżowa, w początkowych szczeblach kariery, nie jest zbyt dochodowa.

Wyścig szczurów

Mogłoby się wydawać, że akurat w branży odzieżowej wyścig szczurów, nie jest aż tak rozpowszechnionym zjawiskiem, jak np. w korporacjach. Jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Pracownicy odzieżówek muszą walczyć o klienta, narzucać się, próbować wpłynąć na jego decyzje zakupowe, ponieważ potem są rozliczani z ilości sprzedanego towaru i wyników, jakie osiągnęli danego dnia. Wprowadzenie „aktywnej sprzedaży” niesamowicie napędziło rywalizację w sklepie, bądź jakiejkolwiek innej firmie odzieżowej.

Bądź miły i uprzejmy!

To podstawowy wymóg, który jest skierowany w stosunku do każdej osoby, zatrudniającej się w branży odzieżowej. Zachowaj spokój, bądź miły i pomocny, nawet jeśli klienci są dla Ciebie nieuprzejmi, agresywni, bądź aroganccy.

Praca w branży odzieżowej jest pracą specyficzną, skierowaną do osób otwartych, kreatywnych i nastawionych na ciężką pracę, jednak od czegoś trzeba zacząć w branży fashion.

One thought on “Wady i zalety rozpoczęcia pracy w branży odzieżowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.