grafik, kobieta, grafik komputerowy

Wydawać by się mogło, że jest to typowo męski zawód. Nic bardziej mylnego! Coraz więcej kobiet pracuje na stanowisku grafika komputerowego, jednak czy są traktowane w taki sam sposób, zarabiając identyczne pieniądze?

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Najogólniej można powiedzieć, że tworzy on różnego rodzaju grafiki, obrazy, wizualizacje, przy pomocy programów komputerowych. Używa do tego różnorodnych technik, zawartych w programach takich jak: Photoshop, Corel czy Canvas. Jest to zatem bardzo interesujące, ale także wymagające dużych umiejętności i zdolności plastycznych, zajęcie.

Zakres obowiązków

Jest głównie związany z profilem firmy, w jakiej zatrudniony jest grafik komputerowy, jednak można wyróżnić parę podstawowych obowiązków, które schematycznie wykonuje. Należą do nich:

 • graficzna obróbka zdjęć i filmików,
 • tworzenie projektów graficznych oraz późniejsza ich realizacja, po akceptacji przez szefostwo firmy,
 • kreowanie całego, graficznego wizerunku firmy,
 • tworzenie materiałów marketingowych, wizualizowanie wizji osób z tego działu lub swojej własnej, pasującej do danej kampanii reklamowej,
 • przygotowywanie materiałów do wydruku.

Wymagania

To taki zawód, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa nie wykształcenie, a posiadane umiejętności. Trzeba to czuć, trzeba umieć się w tym odnaleźć i pomimo, że dużo rzeczy można wyćwiczyć, to jednak troszkę zdolności trzeba mieć. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zdawać sobie sprawę, że w pierwszej kolejności, pracodawca będzie chciał zobaczyć Twoje projekty, a nie listę szkół, które ukończyłeś. Dla niego ważne jest to, co umiesz zrobić!

Cechy, które powinien mieć każdy grafik komputerowy

Grafikiem komputerowym nie będzie każdy. To trzeba sobie powiedzieć już na samym początku. Osoba pracująca na tym stanowisku, powinna być pomysłowa, kreatywna, posiadać zmysł estetyczny, wyczucie koloru oraz dbałość o szczegóły. Nie na darmo mówią, że „diabeł tkwi w szczegółach”, bo niejednokrotnie w projekcie chodzi o to perfekcyjne wykonanie. Ponad to, taka osoba powinna być odporna na stres i terminowo wykonywać swoje zadania.

Kobieta w tej branży

Nie od dziś wiadomo, że kobiety na rynku pracy w niektórych zawodach mają trudniej, choć niejednokrotnie posiadają wyższe umiejętności niż panowie. Stanowisko grafika komputerowego jest w prawie 80% zdominowane przez facetów. Skąd się to bierze? Może z przekonania, że kobieta zarabia mniej w tym zawodzie? Ale czy faktycznie tak jest, że płeć wpływa na kwotę naszego wynagrodzenia ?

grafik, kobieta, praca
Źródło: pixabay.com

Czynniki wpływające na zarobki

Podejmując pracę, niezależnie od stanowiska, kluczowe są dla nas zarobki. W branży grafiki komputerowej wszystko zależy od paru czynników w tym, niestety również od płci. Oto kilka z nich:

 • doświadczenie,
 • umiejętności samodzielnej i reaktywnej pracy,
 • wykształcenie,
 • wielkość firmy,
 • miejsce pracy,
 • rodzaj podpisanej umowy.

Wysokość pensji

Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca pracy. I tak, najlepiej graficy komputerowi zarabiają w stolicy, bo średnio 3,5 tyś na rękę na etacie, a trochę gorzej np. w Łodzi, gdzie pensja jest o tysiąc złoty niższa. Sytuacja się zmienia, gdy zdobywamy doświadczenie i dokształcamy się, wiedząc o obowiązujących trendach. W takim przypadku, wynagrodzenie może sięgać nawet 10 tyś. złotych.

Freelncer

Zdecydowana większość grafików komputerowych, pracuje jako freelancer. To osoba, która ma własną działalność i pracuje na własną rękę, wykonując tyle zleceń na ile ma ochotę i po cenie na jaką ma ochotę. Ten sposób wykonywania zawodu, jest trochę bardziej opłacalny dla kobiet, gdyż zlecenia wykonują z domu. Minusem tego rodzaju pracy, jest brak stałej pensji, dlatego że każdy miesiąc może się od siebie różnić, pod względem ilości zleceń.

Pozostaje więc pytanie, jak zacząć w tej branży? Najpiej na nie odpowiedzi udzieli artykuł, zamieszczony na http://www.secus.pl/grafik-komputerowy-jak-zaczac-w-zawodzie.

Praca w agencji reklamowej

Zdecydowanie więcej zarobi kobieta w agencji reklamowej, gdzie stawki zaczynają się od 4500 tyś brutto dla osób zajmujących się grafiką 2D. Jeśli masz smykałkę do projektów na płaszczyźnie 3D, wtedy Twoja pensja będzie zaczynała się od 5900zł. Jednak to nie koniec. Jeśli zostaniesz specjalistą, Twoje zarobki będą się wahać w przedziale od 5 do 7 tysięcy.

Rynek pracy na stanowisku grafika komputerowego, jest wciąż rynkiem zdominowanym przez mężczyzn, jednak z każdym rokiem, pracuje w nim coraz więcej kobiet.

Źródło:

 • Anna Benicewicz-Miazga, Grafika w biznesie. Projektowanie elementów tożsamości wizualnej – logotypy, wizytówki oraz papier firmowy, Wydanie II, Helion.

One thought on “Stanowisko grafik komputerowy – czy kobiety zarabiają mniej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.