prawo, spółka cywilna, własna firma

Wiele osób, które pragną założyć własną działalność, zastanawia się czy opłacalne jest wybierać spółkę cywilną? Najlepiej jest rozważyć wszystkie plusy i minusy, zanim podejmiemy taką decyzję.

Czym jest spółka cywilna?

Najprościej mówiąc, jest to forma prowadzenia działalności gospodarczej, przez co najmniej dwóch wspólników, którzy zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, by razem realizować cel, wskazany w umowie spółki cywilnej.

Różnice między spółką cywilną, a innym spółkami

Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czym różni się spółka cywilna od innych spółek. Takie podstawowe różnice, które ją cechują to:

  • brak osobowości prawnej,
  • nie bycie spółką prawa handlowego,
  • podatek VAT, płaci spółka, jednak przy założeniu, że każdy wspólnik opłaca podatek PIT lub CIT osobno.

Kto powinien założyć spółkę cywilną?

Spółkę cywilną powinni zakładać przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy, których łączy jeden wspólny cel do wykonania. Bardzo często zdarza się tak, że spółki cywilne powstają tylko po to, by zrealizować jeden konkretny cel, którym może być kontrakt budowlany czy np. poszukiwanie naturalnych zasobów. W takich przypadkach, ten rodzaj spółki sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak planujesz robić bardziej zaawansowane interesy, podpisywać lukratywne kontrakty i ryzykować na rynku, wybierz inną spółkę!

Ryzyko

Mówią, że „ryzyko jest wpisane w cenę” i że trzeba się z nim liczyć na każdym kroku. Racja. Ryzyko jest wszędzie, jednak najważniejsze jest to, by w przypadku prowadzenia działalności, umieć odpowiednio go oszacować. W chwili kiedy jesteśmy w stanie perfekcyjnie je przewidzieć, ryzyko założenia spółki cywilnej, nawet przy dużych i kosztownych inwestycjach jest mniejsze. Warto jeszcze dodać, że sprawdzi się to w przypadku interesów, prowadzonych w krótkim okresie czasu.

Koszt założenia

Popularna, bo … bardzo tania przy założeniu. Tak naprawdę jednym kosztem, który musimy ponieść to 170 zł, za rejestracje spółki jako podatnika VAT. Wolna od wszelkiego rodzaju opłat jest rejestracja działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Oprócz tego bezpłatnie dostaniemy numer NIP i REGON dla spółki i jej wspólników.

spółka cywilna, prawo, własna firma
Źródło: pixabay.com

Odpowiedzialność

Z chwilą założenia spółki cywilnej, każdy z jej wspólników ponosi odpowiedzialność finansową, w razie jej problemów. Odpowiedzialność ta jest nieograniczona, gdyż każdy ze wspólników odpowiada całym swoim majątkiem, również tym prywatnym, jak własny samochód czy dom. Jest też solidarna, gdyż wierzyciel może żądać spłaty długu od wszystkich dłużników łącznie lub każdego z osobna. Zaspokojenie żądań wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników, skutkuje zwolnieniem z obowiązku zapłaty pozostałych. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, więc nie jest stroną stosunków cywilnoprawnych. Tymi stronami są wspólnicy.

Rozwiązanie spółki cywilnej

Tak naprawdę, rozwiązanie spółki cywilnej może nastąpić na podstawie przyczyn, które są uregulowane w Kodeksie Cywilnym. Są to:

    • ogłoszenie upadłości jednego ze wspólników,
    • śmierć wspólnika,
    • zakończenie działalności spółki, poprzez podjecie uchwały wspólników,
    • wydanie orzeczenia przez sąd, na żądanie wspólnika o rozwiązanie spółki – aby doszło do takiej sytuacji, wspólnik musi przedstawić ważne powody tej decyzji,
    • wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela lub wspólnika – jeśli została ona zawarta na czas nieokreślony, można ją wypowiedzieć na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego.

Więcej na temat rozwiązania spółki cywilnej można znaleźć na: http://www.finansor.pl/rozwiazanie-spolki-cywilnej.

Czy trzeba przekształcać spółkę cywilną na jawną?

Dopóki nie przekroczymy obrotów netto z dwóch ostatnich lat na kwotę 800 000 tyś Euro, nie ma takiej potrzeby. Po przekroczeniu, jesteśmy zmuszeni zamienić ją na spółkę jawną. W innym wypadku, nie ma potrzeby przekształcania spółki cywilnej w jawną. Może to być każda inna spółka handlowa, jednak w przypadku przekształcenia na spółkę jawną, odbywa się to na uproszczonych zasadach.

Majątek spółki

Stanowi wkład pieniężny, wniesiony przez wszystkich wspólników. Majątek wspólników, tworzący majątek spółki jest tzw. wspólnością łączną.

Jeśli więc masz w planach założyć małą lub średnią działalność, ta spółka będzie idealna. Przy tych większych, lepszym wyborem będzie np. spółka komandytowa.

 

Źródło:

One thought on “Spółka cywilna – czy warto wybrać tą formę działalności?”

  1. Jak dla małej firmy, nie widzę lepiej, chociaż wszyscy mi odradzali i mówili, że wspólna odpowiedzialność materialna to poroniony pomysł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.