Korzystanie z programu lojalnościowego w firmie

Artykuł partnera.

Chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, musisz zaproponować swoim klientom coś innego, przyciągającego uwagę i przekonującego ich, że to Twoja oferta jest najlepszym wyborem. Skutecznym narzędziem realizującym to założenie jest program lojalnościowy. Polega on najczęściej na zbieraniu punktów i wymianie ich na nagrody. Jednak program lojalnościowy może również wspierać inne cele, np. związane z aktywnością społeczną i charytatywną. Wielu konsumentów łatwiej identyfikuje się z marką, która wyznaje podobne wartości i wspiera cele, na których im zależy.

Dlaczego zaangażowanie społeczne skutkuje powodzeniem programu lojalnościowego?

Postrzeganie problemów społecznych przez ludzi na przestrzeni lat wyraźnie się zmieniło. Mając świadomość, że posiadają coś w nadmiarze, czym mogą się podzielić z innymi, dzisiaj w wielu przypadkach skutkuje aktywnym działaniem w realizacji postawionych sobie celów charytatywnych. Jak wynika z raportu „Global Corporate Sustainability Report”, już aż 81% ludzi z generacji Millennialsów podkreśla, że docenia u firm zaangażowanie ich w rozwiązywanie problemów społecznych. Oczekują od nich organizacji akcji, które byłyby wsparciem dla globalnych i lokalnych problemów. Co ciekawe, już prawie 66% respondentów deklaruje chęć zapłaty większej kwoty za usługę lub produkty w przypadku firm zaangażowanych społecznie.
Ten trend oraz chęć pomocy innym dobrze jest wykorzystać w programach lojalnościowych. To odpowiedź na to, czego oczekuje współczesny klient. Chce on już nie tylko zaspokajać swoje własne potrzeby, ale również nieść pomoc potrzebującym. Zaangażowanie społeczne jest więc dużym i skutecznym motywatorem do udziału w programie lojalnościowym.

Wspólny cel klienta i firmy w programie lojalnościowym

Konsumenci coraz częściej szukają takich firm, z którymi połączyłoby ich coś więcej niż tylko zaspokojenie ich potrzeb. Są bardziej skłonni obcować z marką, która wyznaje podobne wartości do nich, a jej wizerunek i podejmowane działania są im wyjątkowo bliskie. Niezwykle skutecznie dwie lub więcej stron łączy wspólny cel. W przypadku programów lojalnościowych zaangażowanych społecznie jest to wsparcie dla konkretnego problemu na arenie lokalnej lub globalnej. Dzięki programowi jego uczestnik może jednocześnie pozyskać produkt lub skorzystać z usługi, których potrzebuje oraz dołożyć swoją cegiełkę na rzecz akcji charytatywnej. To właśnie odróżnia ten rodzaj programu lojalnościowego od pozostałych. Zarówno uczestnik, jak i organizator nie koncentruje się na indywidualnych, własnych celach, ale działa na rzecz większego dobra.

Wzmacnianie więzi w programie lojalnościowym

Jednym z założeń programu lojalnościowego jest budowanie relacji z uczestnikiem i wzmacnianie więzi z nimi. Jest to niezbędne dla pozyskania stałych, zaufanych i lojalnych klientów. Zaangażowanie społeczne silniej oddziałuje na emocje. Uaktywnia u uczestników poczucie odpowiedzialności względem otaczającego ich świata. Zwraca uwagę na problem, który naprawdę istnieje i dzięki udziałowi w programie można przyczynić się do jego rozwiązania lub zmniejszenia.

Dobrym przykładem jest program lojalnościowy oferowany przez sieć restauracji Kuchnia za Ścianą, który powstał we współpracy z Loyalty Starter, a więc firmą oferującą platformę do wdrożenia i zarządzania programami lojalnościowymi. Goście restauracji za częste wizyty otrzymują rabaty na kolejne zamówienie. Dodatkowo przy 100 wizycie klienta restauracja oferuje darmowy obiad osobie potrzebującej. Klient może poczuć się tak, jak gdyby sam zapraszał ją do restauracji, co daje mu poczucie, że robi coś wyjątkowego.

Program lojalnościowy kreujący pozytywny wizerunek marki

To, jak jest postrzegana marka i z jakimi wartościami jest kojarzona, ma kluczowe znaczenie dla decyzji zakupowych klientów. Wybierają oni często te firmy, które nie tylko mają przewagę cenową i jakościową nad konkurencją, ale również kształtują swój wizerunek zgodny z ich przekonaniami. Program lojalnościowy zaangażowany społecznie pozwala wykreować taki obraz marki, która nie tylko jest skoncentrowana na swoich celach zarobkowych, ale też chce wykorzystać swoją pozycję do pomocy w ograniczeniu problemów w konkretnym obszarze w skali lokalnej lub globalnej. Wykazuje się wrażliwością i świadomością wobec zjawisk socjalnych i środowiskowych, które skutkują szkodami mającymi wpływ na ogół społeczeństwa. Z takimi markami klienci są bardziej skłonni podjąć długofalową współpracę, zaufać im i wspierać ich zarówno w działaniach charytatywnych, jak i rozwoju.
Programy lojalnościowe zaangażowane społecznie przynoszą korzyści zarówno uczestnikom, jak i organizatorom, a także społeczności, która nie jest w nie bezpośrednio zaangażowana. To daje poczucie uczestnikom, że robią wiele dobrego w sprawie wymagającej ogólnego zaangażowania ludzkości. Właśnie dlatego taki program lojalnościowy często skutkuje wzmożoną motywacją klientów, którzy chętniej i częściej korzystają z usług firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.