Kolorowe tkaniny

Patchwork jest bardzo popularną metodą zszywania kawałków tkanin w dowolne wzory, przy czym skrawki te powinny mieć geometryczne kształty. Jest to świetny sposób na wykorzystanie resztek tkanin pozostałych po szyciu ubrań, ale też doskonały sposób na stworzenie bardzo oryginalnego materiału do uszycia narzuty, pledu, artykułów dekoracyjnych, a nawet elementów garderoby. Patchwork stał się prawdziwą sztuką w przemyśle tekstylnym, a jego popularność z każdym rokiem wzrasta na całym świecie.

Tkaniny patchworkowe – bogactwo wzorów i kolorów

Nie da się ukryć, że tkaniny patchworkowe to prawdziwa uczta dla zmysłów. Ich szerokie zastosowanie jest ogromną zaletą. Doskonale sprawdzają się jako wszelkie artykuły dekoracyjne, poszewki do poduszek, torby i torebki, artykuły tekstylne do użytku w gospodarstwie domowym, a także jako ubrania i ozdoby.

Sam materiał do szycia patchworku powinien się odznaczać pewnymi cechami. Przede wszystkim, musi mieć właściwą grubość i splot dla zapewnienia trwałości wyrobu i jego estetycznego wyglądu. Szukając tkanin do patchworku, należy wybierać takie, które mają specjalne do tego przeznaczenie, od znanych producentów. Niezwykle ważne jest również wzornictwo – im bardziej różnorodne, tym lepszy efekt patchworku. Dobrym pomysłem jest łączenie wzorzystych tkanin z jednobarwnymi, ale, oczywiście, inwencja twórcza nie powinna mieć żadnych granic. Jeżeli tworzymy patchwork dla dziecka, możemy się zdecydować na tkaniny w bajeczne i różnorodne wzory, najbardziej ostatnio popularne mają motywy zwierzęce i leśne. Co najważniejsze, zwracajmy uwagę na skład tkanin, powinny się charakteryzować naturalnym składem i być miłe w dotyku. Najbardziej wskazana jest bawełna.

Najlepsza tkanina na patchwork

Najbardziej polecane tkaniny do robótek patchworkowych to bawełna i kreton, a to ze względu na ich unikalne właściwości, ułatwiające wymagający proces zszywania kawałków materiału. Zdecydowanie zrezygnuj z tkanin bardzo cienkich i śliskich oraz z tkanin zbyt grubych, ponieważ praca z nimi będzie trudna i nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Świetnym pomysłem jest również wykorzystywanie starych materiałów, dzięki temu dbasz o środowisko i nadajesz niepotrzebnym rzeczom nowe życie. Doskonale się sprawdzą tkaniny ze spranej odzieży, starych zasłon, a nawet pościeli. Należy przy tym pamiętać, że tkanina taka nie może być zniszczona i najlepiej wybierać te, które mają naturalny skład i nie farbują w praniu. Nie powinno się również łączyć tkanin o odmiennym składzie, nawet jeśli jest on naturalny, ponieważ z pozostałymi kawałkami materiału tworzy jedną całość i nie byłoby możliwe traktowanie w różny sposób fragmentów patchworku  w praniu oraz podczas prasowania.

Szukając odpowiednich tkanin do patchworku w sklepach internetowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość.

Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.