Kilka osób na starcie maratonu przygotowują się

Obecna długość maratonu wynosi 43 kilometry i 185 metrów. Pokonanie tej trasy z pewnością stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla osób doskonale przygotowanych pod względem fizycznym i technicznym. Zgromadzenie odpowiedniego ekwipunku to podstawa, jeśli chodzi o pokonywanie własnych możliwości. Dlatego też warto wiedzieć, co wchodzi w skład niezbędnika maratończyka.

Odpowiednie buty to podstawa

Każdy maratończyk powinien zdawać sobie sprawę z tego, że inwestycja w dobrej jakości buty do biegania w terenie to podstawa, jeśli chodzi o ekstremalne bieganie. Z racji tego, że maraton stanowi prawdziwe wyzwanie dla stóp, do sklepu sportowego po nowe buty warto wybrać się po całym dniu, kiedy są one zmęczone i nieco spuchnięte. Dzięki temu można przetestować, jak nowe buty będą leżeć na stopie w nieco trudniejszych warunkach. Maratończycy bezwzględnie powinni pamiętać o tym, że na start nigdy nie zakłada się nowych butów. Najlepiej przetestować je podczas codziennych treningów, tak aby ostateczny sprawdzian obył się bez przykrych niespodzianek.

Bardzo ważne jest, by wybrane buty nie zaburzały naturalnego ruchu stóp, zapewniając im odpowiednią amortyzację. Specjalna konstrukcja podeszwy ma za zadanie tłumienie wstrząsów przy każdorazowym lądowaniu. Istotna jest również waga butów, zbyt ciężkie obuwie może bowiem nadmiernie obciążać stopy biegacza.

Co z ubraniem?

Nie ma co ukrywać, że przebiegnięcie maratonu jest ekstremalnym obciążeniem dla organizmu, toteż bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej odzieży. Powinna być ona wykonana z materiału termoaktywnego, tak aby nie dopuszczać do przegrzania organizmu i jednocześnie odprowadzać wilgoć. Zakupiona odzież powinna być na tyle obcisła, by przylegać do ciała, a jednocześnie nie krępować ruchów.

Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie stroju do pory roku. Osoby startujące wiosną bądź też latem, powinny zainwestować w lekką, termoaktywną odzież, podczas gdy jesienią i zimą przyda się również lekkie okrycie wierzchnie, które uchroni przed zimnem i deszczem.

Co jeszcze warto mieć przy sobie podczas maratonu?

Maratończyk powinien zaopatrzyć się w zapasowe ubranie, które będzie mógł na siebie włożyć tuż po ukończeniu biegu. Jeśli organizatorzy maratonu wcześniej przydzielili numery startowe, koniecznie trzeba je zabrać ze sobą, ponieważ bez nich niemożliwe będzie wystartowanie w biegu. Każdy maratończyk bezwzględnie musi posiadać przy sobie wodę umożliwiającą regularne nawadnianie organizmu. Przydać się mogą także ulubione napoje izotoniczne oraz batoniki energetyczne, które dostarczają organizmowi energii tak potrzebnej do ukończenia biegu.

Warto spakować także telefon komórkowy, który pozwoli poinformować organizatora o wszelkich trudnościach czy też wypadkach na trasie biegu. Niektórzy maratończycy nie wyobrażają sobie startu w zawodach bez odtwarzacza MP3 – energetyczna muzyka potrafi naprawdę dodać energii.

Podsumowując, udział w maratonie to bez wątpienia ogromne wyzwanie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Skompletowanie właściwego ekwipunku to podstawa, jeśli chodzi o komfortowy i bezpieczny bieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.