Kupowanie mieszkania z rynku pierwotnego.

Zakup własnego mieszkania to zawsze mnóstwo pytań i dylematów. Jednym z nich jest wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Zanim dokonamy ostatecznej decyzji warto poznać zalety i wady nowego mieszkania wprost od dewelopera.

Nowe mieszkania w Międzyzdrojach cieszą się sporą popularnością. Skąd wynika tak duże zainteresowanie? Nieruchomości z rynku pierwotnego mają swoje mocne i słabsze strony. Jakie są ich zalety i wady? Sprawdzamy.

Jakie są zalety mieszkania z rynku pierwotnego?

  • Możliwość samodzielnego zaprojektowania i zaaranżowania wnętrz. Nowi właściciele mają ostatnie słowo przy wyborze produktów do wykończenia – ich kolorów, wzorów i jakości. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego jest to możliwe, ale wiąże się z gruntownym remontem.
  • Nowoczesne rozwiązania w nowym budownictwie. Deweloperzy prześcigają się w atrakcyjnych dodatkach do mieszkań – podziemne parkingi, strefy wypoczynku na osiedlach, miejsca do zabawy dla dzieci.
  • Niższy czynsz, brak konieczności wpłacania dodatkowych składek na fundusz remontowy, bo nie jest on konieczny, atrakcyjniejsze rachunki, z uwagi na wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań – żarówek energooszczędnych na klatkach, wysokiej klasy izolacja cieplna i 5 lat gwarancji od dewelopera na nowy lokal.
  • Ciekawa, rozwijająca się okolica, często spokojne, atrakcyjnie zagospodarowane obrzeża. Sąsiedztwo nowoczesnych budynków, możliwość zakupu mieszkania z ogrodem lub strefą wydzieloną dachu.

Jakie są wady mieszkania z rynku pierwotnego?

  • Ryzyko ograniczonego wyboru nieruchomości, z uwagi na szybką sprzedaż, zanim jeszcze budynek powstał. Najlepsze lokale, o ciekawym rozkładzie i w najlepszej lokalizacji sprzedają się błyskawicznie, więc trzeba od razu podejmować decyzję.
  • Długi czas oczekiwania na mieszkanie – w tej chwili sięga on nawet kilku lat. Zatem inwestor kupuje tak naprawdę „dziurę w ziemi” i nie ma możliwości zobaczenia lokalu na żywo przed zakupem.
  • Pewne ryzyko, czy budowa zostanie dokończona, deweloper nie ogłosi upadłości, oddanie gotowego mieszkania przeciągnie się ponad planowany czas oczekiwania. Istnieje też możliwość, że kiedy budynek powstanie będzie odbiegał od prezentowanych wcześniej makiet i projektów.
  • Odległość od centrum – to, co dla niektórych będzie zaletą, dla innych może być męczącą koniecznością, czyli dojazdy do miasta w celach rozrywkowych, zawodowych czy edukacyjnych. Jednocześnie nowe lokale w centrum są bardzo drogie.
  • Nowe mieszkanie wiąże się z koniecznością wykończenia i urządzenia, czyli kolejne miesiące oczekiwania. Dodatkowo nie będziemy sami, bo inni sąsiedzi także będą remontować lokale, co wiąże się z hałasem.

Mieszkanie na rynku pierwotnym zdecydowanie pozostawia większe pole do popisu i możliwości aranżacyjne, jednocześnie wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na ostateczny efekt i datę wprowadzenia się do gotowego oraz wykończonego lokalu. Istotne jest sprawdzenie,  co w naszym konkretnym przypadku przeważa – plusy czy minusy mieszkania z rynku pierwotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.