dziewczynka siedzi na schodach w różowych butach i sukience

Dobrze dobrane obuwie to absolutna podstawa – to stwierdzenie z pewnością potwierdzi każdy, kto choć raz musiał spędzić kilka godzin w niewygodnych butach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dziecięcych butów: co wskazuje, że są one dobrej jakości?

Dlaczego używane buty to kiepski pomysł?

Nim opowiemy, na jakie cechy obuwia warto zwrócić uwagę, warto wspomnieć, że przede wszystkim – buciki nie powinny być używane. W pokoleniu naszych rodziców i dziadków zwykło się uważać, że dziecko nosi obuwie na tyle krótko, że młodsze rodzeństwo, kuzynostwo, a nierzadko nawet dzieci znajomych czy sąsiadów, mogą „donaszać” buty po sobie.

Podczas gdy rzeczywiście, dzieci użytkują buty krócej niż dorośli (którzy potrafią posiadać dobrej jakości obuwie nawet kilka lub kilkanaście lat!), nie sam czas użytkowania ma tu znaczenie, ale rozwój małej stópki. Buty dopasowują się bowiem w środku do stopy dziecka niezależnie od tego, czy korzysta ono z obuwia przez 3 miesiące czy przez rok. Jednocześnie, każda stópka jest nieco inna, a co za tym idzie – u dziecka, któremu założono obuwie, które wcześniej należało do innego malucha, dochodzi do wymuszonej konieczności dostosowania sposobu chodzenia do już wyprofilowanych butów. Co więcej, również rozwój samej stópki jest zaburzony przez kształt obuwia, które zdążyło już dopasować się do poprzedniego właściciela. Dlatego też fizjoterapeuci i ortopedzi są zgodni co do tego, że lepiej jest poszukać nieco tańszego obuwia dobrej jakości lub polować na promocje niż zakładać dziecku używane buty.

Materiał butów

Wybierając buty dziecięce, z całą pewnością należy zwrócić uwagę na to, by było ono wykonane z wysokiej jakości, przepuszczających powietrze materiałów. Dzięki temu bez względu na stopień aktywności malucha, a także porę roku – wnętrze buta będzie odpowiednio wentylowane, a dziecko zachowa pełen komfort także podczas intensywnej zabawy. Dobrym wyborem jest skóra naturalna lub syntetyczna: obydwa te materiały charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością powietrza, a także wytrzymałością.

Jakość samego wykonania

Nawet najlepszy materiał nie sprawi, że niedbale wykonane obuwie zapewni komfort. Dlatego też warto zwrócić baczną uwagę również na to, czy poszczególne elementy butów są dobrze sklejone lub zszyte: dzięki temu podeszwa nie będzie odchodzić nawet po długim użytkowaniu, a sam but zapewni rozwijającej się stópce odpowiednie możliwości ruchu.

Odpowiednia budowa buta

Wiele mówi się o tym, że buty powinny wyróżniać się wysoką elastycznością. Oczywiście jest to prawda, jednak nie można zapominać również o tym, że sama elastyczność nie da zbyt wiele, jeżeli but nie zapewni optymalnej przestrzeni w przedniej części stopy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, by buty dziecięce delikatnie rozchodziły się w okolicy śródstopia i dalej, w stronę palców. Dzięki temu przednia część stópki będzie miała odpowiednią możliwość ruchu podczas chodzenia!

Dobrze dopasowane obuwie może oszczędzić dziecku wielu przykrych konsekwencji, jak wady postawy czy dolegliwości bólowe. Warto zwrócić na to baczną uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.