Projektowanie stron internetowych

Co kraj to obyczaj – trudno się nie zgodzić. Jeśli zatem planujesz podbijać niemiecki rynek, w wyszukiwarce wpisujesz hasło „zakładanie strony internetowej Niemcy” i zastanawiasz się jak zaprojektować dobrą witrynę www, to weź pod uwagę tych kilka uwag.

Projektowanie stron internetowych w każdym kraju wygląda podobnie od strony technicznej. Jednak niuanse merytoryczne mogą znacznie wpływać na sukces w podboju obcego rynku. Zauważmy, że kraje mają swoją swoistą mentalność, którą dobrze jest poznać, by później móc się na nią otworzyć.

Zakładanie strony internetowej zacznij od odpowiedniej domeny

Tak jak w Polsce pierwszym krokiem jest wybór domeny, tak samo by w ogóle wystartować na rynku niemieckim musimy pamiętać o nazwie domeny. Nie przebijemy się ze stroną z końcówką „.pl”, dlatego absolutną podstawą jest kupienie domeny z końcówką „.de”. Po drugie należy wybrać taką nazwę domeny (czyli wszystko to, co jest przed końcówką .de), by ona była dla Niemca przede wszystkim zrozumiała i możliwa do zapamiętania. Nie wybierzemy polskiej nazwy np. „meble.de”, tylko „mobel.de” (od Möbel). Dla Niemca polskie nazwy nie będą nic znaczyć, a czas i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić, by taką nazwę utrwalić wizerunkowo, mogłyby się okazać niewarte zachodu.

Porządek musi być

Rynek niemiecki cechuje swoista zasadniczość. Niemcy cenią porządek (ich znane „Ordnung muss sein” mówi samo za siebie). Dlatego to na co musimy zwracać uwagę to przestrzeganie wszystkich obowiązujących zasad z dużym naciskiem na te uregulowane prawem. To nie tylko wzmocni naszą pozycję w oczach klientów, ale przede wszystkim uchroni nas przed wysokimi karami finansowymi, bowiem brak BDO albo odpowiednich zapisów w regulaminach może sprowadzić na naszą firmę nieprzyjemne finansowe konsekwencje.

Prostota ale i multietniczność

Przysłowiowy niemiecki porządek niesie za sobą uwielbienie do prostoty i ładu. Dlatego przy projektowaniu stron internetowych musimy te aspekty uwzględniać. Strona ma zawierać jasne przekazy i nie atakować klienta zbyt dużą ilością informacji i grafik. Struktura strony powinna być klasyczna.

Pamiętać należy jednak o multikulturowości i multietniczności. Niemiecka poprawność polityczna wymusza uwzględnienie tych aspektów, co w praktyce powinno być zrealizowane poprzez zamieszczanie odpowiednich zdjęć, grafik. Warto także mieć na uwadze różnice w poszczególnych niemieckich landach. Innym klientem będzie mieszkaniec Bawarii, a inny Saksonii czy Nadrenii.

Pnij się wysoko

Żeby być dobrze widocznym w wyszukiwarce Google, a tym samym być widocznym dla klientów musimy zadbać o SEO. I tutaj z pomocą mogą przyjść polskie agencje reklamowe specjalizujące się budowie stron na rynek niemiecki. Współpraca z tłumaczami wesprze proces pozycjonowania, a dzięki temu oferowane produkty mogą przebić się na rynku niemieckim. A co ważne za zdecydowanie niższe ceny niż te, które oferują firmy z Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.