Rodzice po rozwodzie kłócą się przy swoim dziecku

Artykuł partnera.

Nie każdy z rodziców wypełnia swoje obowiązki w stosunku do własnego dziecka. Pomimo tego, że zarówno ojciec, jak i matka są prawnie zobowiązani do zapewnienia niezbędnych środków na utrzymanie i wychowanie dziecka, zdarzają się sytuacje, w których jedno z nich nie wywiązuje się z tego zadania. Jak wyegzekwować należne dziecku pieniądze? Czy jedynym sposobem jest wpisanie w przeglądarkę hasła – komornik Tarnów, Warszawa czy Szczecin?

Gdy rodzice podejmują decyzję o rozstaniu, muszą też zdecydować, jak będą dzielić się kosztami utrzymania dziecka. Czasami są w stanie samodzielnie uzgodnić to, z kim maluch będzie mieszkał i jak będą wyglądać jego finanse. Jednak w wielu przypadkach para w żaden sposób nie potrafi dojść do porozumienia, bo samo rozstanie generuje tak wielkie emocje, że nie ma możliwości ustalenia czegokolwiek. W takich sytuacjach sprawę najczęściej rozstrzyga sąd. Niestety pomimo uzyskania sądowego orzeczenia zdarza się, że zobowiązany rodzic i tak nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego w stosunku do swojego dziecka. W tej sytuacji drugi rodzic może podjąć następujące kroki…

Wezwanie do zapłaty

Warto zacząć od wysłania formalnego wezwania do zapłaty do nierzetelnego rodzica dziecka, przypominając mu o zaległych alimentach. Wezwanie powinno zawierać informacje dotyczące wysokości zaległych alimentów, terminu płatności i konsekwencji braku spłaty. Można to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem prawnika. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające…

Wniosek do sądu o ustalenie wysokości alimentów lub/i nadanie klauzuli wykonalności

Jeśli rodzic dziecka nie reaguje na wezwanie do zapłaty lub odmawia płatności, możesz złożyć wniosek do sądu o ustalenie wysokości alimentów lub/i nadanie orzeczeniu klauzuli natychmiastowej wykonalności. Wniosek ten powinien być skierowany do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub rodzica dziecka, uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego. Podobnie jak w przypadku wezwania do zapłaty, można to zrobić samodzielnie – wzory wniosków dostępne są w Internecie – albo należy zwrócić się do prawnika, który pomoże w przygotowaniu wniosku.

Egzekucja komornicza

Jeśli sąd orzeknie egzekucję alimentów, komornik sądowy będzie odpowiedzialny za egzekwowanie należności. Komornik ma uprawnienia do zajęcia majątku rodzica dziecka, takiego jak: wynagrodzenie, środki zgromadzone na rachunkach bankowych, nieruchomości czy inne aktywa majątkowe. Komornik może także wystąpić z wnioskiem o potrącenie stosownych kwot z wypłaty rodzica dziecka. Wystarczy więc wybrać kancelarię komorniczą, wpisując w przeglądarce internetowej prostą frazę – komornik w Tarnowie, komornik w Warszawie czy jakiekolwiek inne miasto, skontaktować się z wybraną kancelarią komorniczą i złożyć wniosek o egzekucję należnych alimentów.

Od samego początku warto przywiązywać dużą wagę do tego, jak drugi rodzic realizuje obowiązek alimentacyjny, aby nie dopuścić do ewentualnego nagromadzenia się należności. Im wyższa będzie kwota zadłużenia rodzica, tym okaże się trudniejsza do odzyskania. Dlatego warto monitorować nie tylko terminowość i wysokość wpłat na rzecz dziecka, ale także sytuację finansową drugiego rodzica, bo to pomoże uniknąć większych problemów.

W przypadku jakichkolwiek trudności z egzekwowaniem alimentów warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym lub z prawnikiem zajmującym się egzekucją. Takie osoby będą w stanie doradzić w kwestiach prawnych i pomóc w podjęciu odpowiednich kroków w celu wyegzekwowania należnych alimentów od nierzetelnego rodzica dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.