Kobieta liczy wynagrodzenie pracowników po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Początek 2022 roku dla większości Polaków okazał się czasem niepewności. Wszystko to za sprawą tak zwanego Polskiego Ładu, który wprowadził wiele zamieszania. Zmiany w ustawach podatkowych i ubezpieczeniowych zawsze budzą wątpliwości. Przygotowaliśmy artykuł, podsumowujący najważniejsze zmiany związane z wejściem w życie zapisów Polskiego Ładu.

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to rządowy program społeczno-gospodarczy, mający na celu rozwój i stabilizację rozchwianej po okresie pandemii gospodarki. Opracowany przez rząd program obejmuje 10 filarów, a mianowicie:

 1. Plan na zdrowie,
 2. Uczciwa praca – godna płaca,
 3. Dekada rozwoju,
 4. Rodzina i dom w centrum życia,
 5. Polska – nasza ziemia,
 6. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
 7. Dobry klimat dla firm,
 8. Czysta energia, czyste powietrze,
 9. CyberPoland 2025,
 10. Złota jesień życia.

Polski Ład jest zatem szeroko zakrojonym przedsięwzięciem, które ma wpłynąć w zasadzie na wszystkie sfery życia obywateli. Jak podkreślają jego twórcy – podstawowym celem wprowadzenia zmian jest wyrównanie szans i poziomu życia Polaków. Zyskać powinni pracownicy, którzy pobierają najniższe pensje. Jednakże: czy to oznacza, że stracą ci, którzy dobrze zarabiają? Tej kwestii przyjrzymy się w kolejnym akapicie.

Polski Ład – najważniejsze zmiany

Zapisy Polskiego Ładu zmieniły wiele istotnych kwestii. W tym między innymi:

 • Sposób naliczania składki zdrowotnej (podwyższenie jej) w przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych lub 19% stawki podatkowej. W praktyce oznacza to zwiększenie ponoszonych kosztów. Co więcej – każdy przedsiębiorca będzie zobligowany do rocznego wyliczenia finalnej składki. Wysokość składki będzie natomiast zależeć od wysokości dochodów i formy opodatkowania.
 • Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej – składki zdrowotnej nie będzie już można odliczyć od podatku dochodowego. Nie będzie to dotyczyć jedynie tych osób, które nie przekroczą progu 133 692 zł. Wszyscy inni pracownicy etatowi, zleceniobiorcy oraz emeryci muszą się niestety liczyć z większymi obciążeniami podatkowymi.
 • Podwyższenie kwoty wolnej od podatku – do 30 000 zł.
 • Podwyższenie progu skali podatkowej – do 120 000 zł.
 • Ulga dla klasy średniej – mają na niej skorzystać zarówno pracownicy etatowi, ale obejmie również przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Nie będzie natomiast dotyczyć osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne (umowa zlecenie). Nowość w podatku dochodowym pod postacią ulgi dla klasy średniej ma na celu zrekompensowanie braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej, tak jak miało to miejsce dotychczas. Jednakże trzeba spełnić warunek, a mianowicie dochody podatnika muszą się mieścić w przedziale: 68 412 – 133 692 zł w skali roku.

Zmiany w ramach Polskiego Ładu – co to oznacza dla pracowników?

Większość wprowadzonych zmian i projektów w Polskim Ładzie można sprowadzić do jednego mianownika – przedsiębiorcy zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami. Nowe zasady dotyczą także naliczania wynagrodzeń. Czy rozwiązania podatkowe rzeczywiście będą korzystne dla pracowników? Można stwierdzić, że tak, ale jedynie dla tych, którzy zarabiają najmniej. Jak już wspomnieliśmy – podatkowa rewolucja wprowadziła bowiem większą kwotę wolną od podatku oraz próg podatkowy. To właśnie od tych kwestii będzie zależeć, czy pracownik zyska czy straci na wdrożonych z początkiem roku zmianach.

Mimo wszystko duże i prężnie działające przedsiębiorstwa powinny poradzić sobie z przyswojeniem dotyczących podatników zmian. W gorszej sytuacji są małe firmy – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą dotkliwie odczują podniesienie składki zdrowotnej. Niektóre z firm z pewnością będą musiały skorzystać z pomocy zewnętrznej, sięgając po takie narzędzia jak restrukturyzacja i optymalizacja podatkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.