Odprowadzanie towaru z Chin

Odprawa celna jest nieodłącznym elementem importu z Chin. Oprócz zapoznania się ze stawkami celnymi, naszym obowiązkiem jest również posiadanie odpowiednich dokumentów oraz certyfikatów wymaganych do transportu towaru z Państwa Środka. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, najlepiej zapoznać się z dokumentacją jeszcze przed transportem, aby mieć możliwość wprowadzenia ostatnich poprawek. W dzisiejszym artykule dowiemy się, jakie są najważniejsze zaświadczenia wymagane w czasie importu z Chin.

Odprawa celna – wymagane dokumenty

Faktura handlowa – commercial invoice

Otrzymamy ją od naszego chińskiego dostawcy. Zawiera takie informacje jak data i numer faktury, dane sprzedającego czy nazwę towaru oraz jego ilość. Jest to zbiór ogólnych informacji zarówno o importerze, jak i eksporterze, oraz o ogólnej specyfice naszego towaru. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy któregoś podpunktu na fakturze zabraknie, będziemy zmuszeni do przesłania jej poprawionej wersji – dotyczy to również takich drobnych pomyłek jak brak daty.

Lista pakowa – packing list

Na fakturze pojawiają się również informacje dotyczące wagi brutto i netto towaru. Jednak nie jest ona w niej punktem obowiązkowym, dlatego czasami musimy również dołączyć listę pakową, która zawiera informacje o wadze czy ilości towaru.

Konosament morski – bill of lading

W przypadku transportu morskiego, będziemy potrzebować dokumentu regulującego stosunek prawny między armatorem a posiadaczem danego konosamentu. Dostaniemy go od firmy przewozowej i będziemy musieli dostarczyć do portu docelowego w momencie odbioru towaru.

Wymagane dokumenty oraz certyfikaty dla konkretnych grup produktów

W przypadku importu takich produktów jak ubrania, produkty dziecięce czy fauna i flora, musimy zapoznać się z dodatkowymi dokumentami obowiązującymi w czasie odprawy celnej. Poniżej podajemy kilka z nich:

Certyfikat CE

Jest on wymagany w przypadku importu produktów elektronicznych – również zabawek. Towary importowane do Unii Europejskiej muszą posiadać zaświadczenie, że produkt spełnia wymagania zdrowotne, bezpieczeństwa czy jakości oraz został wyprodukowany zgodnie z dyrektywami UE.

Świadectwo pochodzenia – certificate of origin

Import takich towarów jak tekstylia oraz produkty włókiennicze może potrzebować potwierdzenia o pochodzeniu, czyli w jakim kraju został on wyprodukowany.

Oprócz wypisanych powyżej dokumentów i certyfikatów, możemy spotkać się również z takimi świadectwami jak kontrola sanepidu, certyfikaty laboratoryjne czy weterynaryjne świadectwo zdrowia. Przed importem produktów z Chin, obowiązkowo powinniśmy zapoznać się z każdym wymaganym zaświadczeniem oraz certyfikatami. Brak chociaż jednego z nich może okazać się główną przyczyną zatrzymania towaru przy odprawie celnej oraz problemu z dalszym transportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.