Integracja odpadów z systemem BDO

Przedsiębiorcy muszą realizować obecnie wiele obowiązków – wśród nich znajduje się także przekazywanie informacji do BDO. Jak robić to łatwiej?

Od początku 2020 roku wybrani przedsiębiorcy zobowiązani są do systematycznego przekazywania danych do BDO, czyli Bazy Danych Odpadowych. Jest to baza, która powstała w celu poprawy gospodarki odpadami i ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Czym jest Baza Danych Odpadowych?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami ma postać systemu informatycznego dostępnego online, do którego przedsiębiorcy muszą przekazywać elektroniczne raporty.

W raportach BDO przedsiębiorcy muszą wskazywać dokładne rodzaje odpadów, jakie produkują. To pozwala na ich kontrolę i zapobieganie sytuacjom, w których odpady są zagospodarowane nieprawidłowo, na przykład wyrzucane na dzikich wysypiskach.

Aby prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości odpadów było prostsze, polecana jest integracja z BDO. Na czym dokładnie polega tego typu integracja? Jak można ją wykonać? Dlaczego warto z niej skorzystać?

Czym jest integracja z BDO?

Termin jak integracja z BDO odnosi się do przeprowadzenia integracji systemów informatycznych – BDO wraz z systemem używanym w firmie, która ma obowiązek przekazywania danych do BDO. System BDO daje taką możliwość, co znacznie ułatwia realizację obowiązku związanego z ewidencją i sprawozdawczością odpadów.

Aby możliwa była integracja IT z BDO, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego oprogramowania w firmie, które daje taką właśnie możliwość. Aktualnie integracja z BDO oferowana jest przez coraz więcej systemów informatycznych, między innymi systemy ERP do zarządzania zasobami w firmie czy dedykowane systemy transportowe czy systemy przeznaczone dla firm komunalnych.

Integracja z BDO powoduje, że można znacznie łatwiej przekazywać dane do Bazy Danych Odpadowych. System BDO jest wtedy o wiele prostszy w obsłudze i pozwala zaoszczędzić czas. Dodatkowo możliwe jest zredukowanie ryzyka błędów i nieterminowego składania raportów, za co przedsiębiorca może narazić się na kary.

Jakie funkcjonalności oferują systemy zintegrowane z BDO?

Systemy, za pomocą których można wykonać integrację z BDO, zapewniają swoim użytkownikom dostęp do szeregu funkcjonalności, za pomocą których można sprawnie prowadzić ewidencję i sprawozdawczość. Dodatkowo oferują one szereg uzupełniających funkcji, które ułatwiają zarządzanie gospodarką odpadami.

Wśród dostępnych funkcji w programach do zarządzania odpadami znajdują się między innymi:

  • Prowadzenie obsługi statusów,
  • Obsługa KPO przygotowanych przez klienta,
  • Przygotowanie KPO dla klienta,
  • Obsługiwanie kart wewnętrznych,
  • Importowanie zgłoszeń dotyczących realizacji usług – w przypadku KPO wystawionych przez klienta,
  • Przekazywanie informacji o nieprawidłowościach w dokumentacji, na przykład w przypadku niezgodnych danych w KPO,
  • Obsługa potwierdzeń, które generowane są przez aplikacje mobilne.

W zależności od wybranego rodzaju oprogramowania można także skorzystać z dodatkowych funkcjonalności.

Dlaczego warto zdecydować się na integrację z BDO?

Aktualnie integracja z BDO jest najskuteczniejszym sposobem, aby łatwiej realizować obowiązek BDO. Dzięki temu, że system BDO jest powiązany z systemem informatycznym używanym w firmie, można osiągnąć szereg przyszłościowych korzyści w obliczu obowiązków, jakie firma realizuje w związku z BDO.

Przede wszystkim integracja ta pozwala na znaczne uproszczenie procesu przekazywania informacji do Bazy Danych Odpadowych. Dokumenty mogą być generowane automatycznie na podstawie danych znajdujących się już w systemie, co zmniejsza ryzyko związane z ich nieprawidłowym wypisaniem oraz oszczędza czas na ewidencji i sprawozdawczości.

Dodatkowo integracja z BDO pozwala na informowanie o zbliżających się terminach związanych z wykonaniem obowiązku. To zapobiega naruszeniu terminów przekazania danych do Bazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.