
Rozjaśnianie włosów wydaje się zabiegiem nieskomplikowanym. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę fakt, że należy dobrać utleniacz stosownie do naturalnego koloru włosów oraz efektu końcowego jaki się chce uzyska, starannie wymieszać go z farbą i nakładać na włosy w odpowiedniej kolejności dzieląc je na strefy i pasma, to nie jest już tak łatwo. Czy warto zdecydować się na rozjaśnianie włosów w domu? Jak się do tego przygotować?
Rozjaśnianie włosów w domu – za i przeciw
Bez wątpienia samodzielne rozjaśnianie włosów w domu zapewnia oszczędność czasu, ale i pieniędzy. W końcu za zabieg rozjaśniania czy koloryzacji u fryzjera musisz zapłacić często sporo. Z oszczędnością czasu nie zawsze jest tak dobrze, bo jednak fryzjer zna się na swoim fachu i może przeprowadzić zabieg w krótszym czasie i uzyskać pożądany odcień dzięki swojemu doświadczeniu. Po rozjaśnianiu może zastosować tonowanie, wie też jakie stężenie środka utleniającego wybrać, by w połączeniu z kolorem dał odpowiedni efekt. Wybierając rozjaśniacz do włosów możesz mniej więcej ustalić jaki kolor chcesz uzyskać. Może być nawet o 7-8 tonów jaśniejszy od Twojego koloru. Jeśli samodzielna stylizacja włosów sprawia Ci problemy, to tym bardziej nie powinnaś zabierać się za rozjaśnianie. Jeśli jednak lubisz „grzebać we włosach”, to oczywiście możesz spróbować. Jeśli będziesz postępować według instrukcji, to nic złego nie powinno się przydarzyć.
Jak przygotować się do rozjaśniania włosów?
Przed rozjaśnianiem włosów musisz pamiętać, by przygotować je do tego zabiegu gdzieś 2 tygodnie wcześniej. Stosuj raz w tygodniu maskę odżywczą na włosy, a na dzień przed rozjaśnianiem wykonaj olejowanie włosów. Dzięki temu będą lepiej przygotowane, nawilżone i nie ulegną mocnym uszkodzeniom. Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy o 1-2 tony, to wystarczy utleniacz 3%. Gdy włosy chcesz rozjaśnić o 4 tony-sięgnij po utleniacz 6 lub 9%, a gdy włosy chcesz rozjaśnić do naprawdę jasnego blondu, musisz wybrać utleniacz 12%. Przede wszystkim przygotuj stare ubrania, a także folię, którą zabezpieczysz przestrzeń wokół siebie, ale i odzież. Możesz wykorzystać choćby worki na śmieci. Rozłóż wszystkie składniki i dokładnie przeczytaj instrukcję. Włóż rękawiczki i przygotuj mieszankę składników utleniacza i kremu, by przygotować pastę rozjaśniającą, którą będziesz nakładać na włosy pasmo po paśmie. Przygotuj jej dokładnie tyle ile jest zalecane. Około 40 g powinno wystarczyć na długie włosy, a 20 g na krótkie. Rozdziel włosy na sekcje, tak by rozpocząć rozjaśnianie od dołu i kierować się do góry, gdzie włosy najszybciej się rozjaśniają.
Rozjaśnianie włosów krok po kroku – o czym należy pamiętać?
Oczywiście rozjaśniacz na włosach możesz pozostawić na czas rekomendowany przez producenta. Następnie musisz go zmyć przy użyciu ciepłej, ale nie gorącej wody bardzo dokładnie. Możesz wcześniej wykonać lekki masaż głowy. Po dokładnym spłukaniu rozjaśniacza nałóż na całej długości odżywkę dołączoną do rozjaśniacza i pozostaw ją na włosach przez około 5 minut. Po jej spłukaniu możesz umyć włosy szamponem do włosów farbowanych i nałożyć odżywkę termochronną i chroniącą kolor, a następnie ją spłukać i wysuszyć włosy. Jeśli kolor nie wyszedł taki, jakiego oczekiwałaś, to o kilku dniach możesz użyć kremu koloryzującego w chłodnym odcieniu, by pozbyć się żółtawych refleksów, a jeśli wyszedł zbyt jasny postaw na płukanki na bazie rumianku czy miodu. Samodzielnie też można przeprowadzić udany zabieg rozjaśniania.