Kobieta przegląda zdjęcia osob ktore ma rekrutowac do pracy

Co to jest talent acquisition? Jakie ma obowiązki osoba pracująca na takim stanowisku? Aby odpowiedzieć na te pytania, przypomnijmy podstawowe informacje na temat rekrutacji ogólnie. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Co to jest rekrutacja? Jakie są formy pracy rekrutera? Co należy do obowiązków talent sourcer’a? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!

Czym jest rekrutacja?

Rekrutacja to nic innego jak pozyskiwanie i wybieranie kandydatów spełniających wymagania, jakie stawia pracodawca w związku z pracą w jego firmie na danym stanowisku. W trakcie rekrutacji osoby za nią odpowiedzialne zajmują się nie tylko pozyskiwaniem kandydata, ale nierzadko również pomagają wdrożyć się wybranemu w pracę, chociaż to tak naprawdę zależy od firmy. Do zadań rekrutera zalicza się przede wszystkim weryfikacja dokumentów aplikacyjnych i ich odpowiednia selekcja. Po wyłonieniu osób z odpowiednimi umiejętnościami na dane stanowisko zaprasza się je zwykle na rozmowę.
Aktualnie wyróżnia się dwa typy rekruterów. A mianowicie rekrutera wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszym przypadku jest to osoba, która pracuje w firmie i zajmuje się jedynie projektami rekrutacyjnymi dla swojego przedsiębiorstwa. Drugi rodzaj to rekruter zewnętrzny, czyli osoba pracująca w firmie zewnętrznej i realizująca zlecenia klientów. W tym przypadku może pracować dla kilku firm.

Formy pracy rekrutera

Sama rekrutacja jest obszernym pojęciem i kryje w sobie przeróżne aktywności oraz działania. Niekiedy rekruterzy zajmują się nimi wszystkimi, ale coraz częściej wyszczególnia się konkretne formy rekrutacji. Do najpopularniejszych zalicza się talent acquisition, headhunting czy tak zwany sourcing w rekrutacji.
Headhunter to osoba, która w sposób proaktywny zajmuje się szukaniem kandydatów na dane stanowiska. Najczęściej chodzi o takich kandydatów, których z reguły trudno znaleźć. Nierzadko są to osoby mające wysokie kwalifikacje. Headhunter interesuje się nie tylko kandydatami aktywnymi, którzy szukają w danym momencie pracy, ale także pasywnymi – czyli takimi, którzy aktualnie tej pracy nie szukają.
Wspomniany sourcing w rekrutacji natomiast – znany również jako researching – to forma pracy, podczas której specjalista wyszukuje najlepszych kandydatów. Do poszukiwań wykorzystuje się przeróżne sposoby, w tym strony z ofertami pracy, media społecznościowe czy biura karier. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest wybranie najbardziej skutecznego źródła pozyskania kandydata, które sprawdzi się przy danej rekrutacji czy branży.

Co to jest talent acquisition?

Czym zatem jest talent acquisition? Otóż to forma rekrutacji, która polega na tak zwanym zdobywaniu talentów. Główna różnica między talent acquisition a standardową rekrutacją polega na tym, że tak zwany talent sourcer dopasowuje pracowników do wybitnych kandydatów, a nie obsadza po prostu stanowiska w danej firmie. Ponadto buduje i pielęgnuje relacje, a także promuje tylko i wyłącznie pozytywny wizerunek zatrudniającej firmy. Podsumowując – rekruter dopasowuje kandydata do danego pracodawcy, natomiast talent sourcing robią nieco więcej. Poszukują wykwalifikowanych specjalistów, przyszłych menedżerów czy liderów na konkretne stanowisko, działając tym samym jako swego rodzaju rzecznik przedsiębiorstwa. Osoby zajmujące się talent acquisition dążą do tego, aby wszystkie cele związane z zatrudnieniem oraz zawodowe kandydata zostały osiągnięte. Dbają również o to, aby zarówno kandydat, jak i pracodawca byli zadowoleni z całego procesu. Osoby zainteresowane tematem powinny przyswoić takie pojęcia jak talent acquisition teams oraz talent acquisition is. Dzięki temu łatwiej będą mogły zrozumieć, czym różni się talent acquisition vs inne metody. Obecnie acquisition team zyskuje na popularności, a takie zwroty jak fill open positions mogą ułatwić znalezienie najlepszych kandydatów (best talent). Jak widać while talent acquisition w firmach, gdzie stosowana jest talent acquisition strategy to coś, co prędzej czy później przyda się każdemu i pomoże znaleźć osoby o highly specific experience.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.