system USOS, uczelnia, UWM

Wraz z rozwojem technologii, życie studenckie stało się trochę łatwiejsze. Dlaczego? A chociażby dlatego, że studenci nie muszą zdobywać wpisów w indeksie i biegać za wykładowcami, tylko mają gotowy wpis w systemie USOS.

Co to jest USOS?

USOS to Uniwersytecki System Obsługi Studiów, który zapewnia konkretne oprogramowanie, mające pomóc w obsłudze każdego studenta, studiującego na danej uczelni. System ten pozwala zarządzać tokiem studiów i niesamowicie ułatwia życie, gdyż wszystkie sprawy związane z uczelnią, możemy załatwić, nie wychodząc z domu.

USOS UMW

Został wprowadzony stosunkowo niedawno, w porównaniu do innych uczelni, bo w 2010 roku. W początkowej fazie dotyczył tylko najmłodszych roczników. Studenci, którzy znajdowali się na starszych rocznikach, nie mieli do niego dostępu, musząc kontynuować naukę w tradycyjny sposób.

Zastosowanie systemu USOS

Tak naprawdę, nie ma w Polsce bardziej rozbudowanego systemu uczelnianego, niż USOS. Jest on niesamowicie przydatny i niesamowicie usprawnia, niegdyś papierkową robotę, dziś – już w pełni skomputeryzowaną. System ten ma naprawdę wiele zastosowań, podzielonych na konkretne kategorie. I tak wyróżniamy kategorię:

Mój USOSweb

W tym panelu można sprawdzić:

 • Plan zajęć,
 • Grupy zajęciowe, do jakich się należy,
 • Plany użytkownika,
 • USOSMAIL, który daje możliwość skontaktowania się z wykładowcami, władzami uczelni czy też z dziekanatem, bez potrzeby pozyskiwania od każdego z nich adresu e-mail. Każdy student ma zakładaną własną, prywatną pocztę.

Dla Studenta

Ta kategoria pozwala sprawdzić następujące informacje o:

 • Sprawdzianach,
 • Ocenach,
 • Rankingach,
 • Grupach dziekańskich,
 • Wymianach studenckich,
 • Płatnościach,
 • Przyznanych stypendiach.

Ponadto w tej kategorii można dokonać podpięcia, czyli możliwości wskazania przez studenta, na jakim kierunku studiów i roku, chce on zaliczyć konkretny przedmiot. Dokonuje się tego w terminach, wyznaczonych przez Rektora.

praca, studen, USOS, UWM
Źródło: pixabay.com

Zastosowania USOS, ułatwiające funkcjonowanie na UWM

Są takie czynności, które USOS idealnie zastępuje. Żeby np. dawniej złożyć wniosek o stypendium, czy to socjalne czy Rektora, trzeba było wydrukować wniosek i wypełnić go ręcznie. Dziś nie ma takiej potrzeby, bo wszystkie te czynności wykonujemy w systemie USOS. Tak samo jest z wszelkimi innymi podaniami oraz ankietami. Po prostu wypełniamy i wysyłamy. Oprócz tego, można tam dokonywać wszelkich opłat, związanych z tokiem studiów np. za legitymację studencką, dyplom czy usługę edukacyjną. Dodatkowo w USOS’ie jest możliwość eksportu danych do systemu POL-on, czyli takiej zintegrowanej platformy informatycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oferta kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Warto podkreślić, że oferta edukacyjna tego Uniwersytetu jest niesamowicie rozbudowana, a na wyróżnienie zasługuje parę kierunków. Oto one:

 • Dietetyka,
 • Analiza i kreowanie trendów,
 • Zarządzanie.

Dietetyka

Bardzo popularny kierunek studiów, przede wszystkim przez ostatnie kilka lat. Moda na bycie fit, eko i zdrową żywność trwa w najlepsze, dlatego tak duże zainteresowanie tym kierunkiem. Będąc studentem tego kierunku, opanujesz wiedzę z zakresu żywienia człowieka, zarówno tego zdrowego, jak i chorego, poznasz sposoby przygotowania takich zdrowych potraw oraz budowę i funkcjonowanie naszego organizmu. Dowiesz się, jaka dieta jest dobra do konkretnej grupy wiekowej, płci czy nawet wykonywanego zawodu. Tak, to też ma znaczenie.

Po ukończeniu tego kierunku można pracować między innymi w szpitalach, placówkach zbiorczego jedzenia, szkołach, zakładach karnych, poradniach żywieniowych lub otworzyć własny gabinet.

Analiza i kreowanie trendów

To jeden z kierunków z kategorii biznes, który idealnie przygotowuje do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Z racji swojej interdyscyplinarnej i innowacyjnej natury, łączy w sobie wiele rozwiązań, kładąc nacisk na: odpowiedni marketing oraz metody prowadzenia badań społecznych, analizę ekonomiczną, zarządzanie zebranymi informacjami, techniki kreatywnego myślenia czy umiejętność pracy zarówno indywidualnej, jak i zespołowej.

Zarządzanie

Tak naprawdę, jest to jeden z tych kierunków, który od zawsze cieszył się dużą popularnością. Osoba kończąca ten rodzaj studiów ma wiedzę, by podejmować decyzje gospodarcze dotyczące sektora finansów, prawa, psychologii czy organizacji struktury przedsiębiorstwa. Umie pokierować zespołem ludzi oraz przewidzieć pojawiające się trendy. Potrafi wpływać na ludzi i umiejętnie zarządzać kapitałem ludzkim.

Wybierając studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, warto pomyśleć o jednym z tych wyżej wymienionych kierunków, bo dają one duże spectrum możliwości po ich ukończeniu. Ponadto UWM Olsztyn ma bardzo rozbudowany system USOS, co działa na niesamowity plus tej uczelni.

Źródło:

One thought on “Co oferuje system USOS UWM Olsztyn?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.