Kobieta biega na plaży przy wodzie

Niezależnie od tego, czy wybierasz krótkie lub długie dystanse, trasy wokół osiedla, po parku czy w lesie bieganie to aktywność, która zapewni Ci wiele korzyści. Sprawdź powody, dla których warto zacząć biegać!

Jak bieganie wpływa na zdrowie?

Bieganie nadal jest jednym z popularnych sportów. Biegają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, młodsze i starsze osoby, ponieważ tak naprawdę biegi mogą być dobrym wyborem dla każdego.

Gdy myślisz o dołączeniu do grona biegaczy, poznaj korzyści, które związane są z tą aktywnością. Jest ich sporo!

1. Bieganie pomaga w odchudzaniu

Gdy chcesz zrzucić nadmiar kilogramów, do zbilansowanej diety dodaj biegi. Wysiłek fizyczny powoduje szybsze spalanie kalorii, dzięki czemu uzyskanie docelowej wagi będzie jeszcze łatwiejsze.

2. Bieganie wzmacnia mięśnie

Podczas biegania angażowane są zróżnicowane grupy mięśniowe – nie tylko te znajdujące się w nogach, ale również w rękach i tułowiu. Wobec tego biegi pomagają we wzmocnieniu mięśni, co przekłada się na lepszą kondycję.

3. Bieganie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Regularne bieganie, nawet w wolnym tempie, obniża ryzyko wystąpienia groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga krążenie krwi, stabilizuje poziom ciśnienia, a także wspiera pracę serca.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie British Journal of Sports Medicine (Is running associated with a lower risk of all-cause, cardiovascular and cancer mortality, and is the more the better? A systematic review and meta-analysis) systematyczne bieganie zmniejsza ryzyko śmierci na skutek problemów sercowo-naczyniowych nawet o 30%.

4. Bieganie wspiera pracę stawów

Często można spotkać się z przekonaniem, że bieganie jest niebezpieczne dla stawów. Jednak rekreacyjne biegi w umiarkowanym tempie oraz w odpowiednim obuwiu dodatkowo wspierają ich pracę. W rezultacie wzmacniają stawy i więzadła i zmniejszają ryzyko ich kontuzji i schorzeń.

5. Bieganie redukuje stres

Biegi pomagają w oderwaniu się od codzienności i pozwalają na zrelaksowanie się po ciężkim dniu lub tygodniu. Systematyczne bieganie jest więc świetnym sposobem na nadmiar stresu w życiu.

6. Bieganie wydłuża życie

Według badania opublikowanego przez Stanford University School of Medicine (Reduced Disability and Mortality among Aging Runners: a 21-year Longitudinal Study) bieganie wydłuża życie i zmniejsza ryzyko śmierci. Badacze wykazali, że biegacze umierają rzadziej w porównaniu do osób, które nie uprawiały żadnego sportu.

7. Bieganie pozytywnie wpływa na psychikę

Biegacze mogą pochwalić się również lepszym samopoczuciem i satysfakcją ze swojego życia. Są bardziej pewni siebie i łatwiej zawierają znajomości z innymi osobami podzielającymi pasję do biegania.

Jak zacząć biegać? To proste!

Do biegania nie potrzeba drogiego sprzętu sportowego. Wystarczą dobre buty do biegania oraz wygodne ubrania, które nie krępują ruchów – koszulki sportowe męskie lub damskie, szorty, spodnie lub legginsy, a także bluza lub kurtka na chłodniejsze dni.

Na początku wybieraj krótkie trasy, które nie będą zbyt forsowne, aby poznać reakcję swojego organizmu na ten rodzaj ruchu. Potem możesz stopniowo zwiększać dystans, by pobijać kolejne życiowe rekordy.

Gdy zatem szukasz sposobu na lepsze zdrowie, kondycję i sylwetkę, postaw na bieganie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.