Kobieta trzyma w dłoniach alimenty na dziecko

W sprawie o alimenty na dziecko nie powinniśmy szukać pomocy u przyjaciół, a u wyspecjalizowanych profesjonalistów. Czyli u kogo tak właściwie? I za ile? Te pytania nasuwają się same, ale brak fachowej pomocy może przyczynić się do przegranej sprawy o alimenty. Co za tym idzie piętrzących się kosztów. Gdzie zatem szukać pomocy?

Kto zajmuje się sprawami o roszczenie alimentacyjne na dziecko?

Alimenty na dziecko to roszczenie, które przysługuje na pokrycie usprawiedliwionych kosztów wychowania dziecka. Zobowiązanym może być rodzic, ale też i inny krewny. Sprawa o alimenty na dziecko należy do zakresu spraw sądu rodzinnego, czyli Wydziały Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego.

Sprawy o alimenty na dziecko rozstrzygane są w procesie i do łatwych nie należą. Bardzo często związane są z ludzkimi dramatami, a przeciwna strona nie ułatwia sprawy. Co zrobić w takiej sytuacji? Skontaktować się z prawnikiem. I to nie byle jakim, bo orzeczenie sądu będzie rzutowało na obowiązek alimentacyjny albo jego brak.

Kancelaria Radcy Prawnego to odpowiednia instytucja, do której powinniśmy się zgłosić. Radca Prawny zajmuje się głównie sprawami z zakresu prawa cywilnego, w tym prawem rodzinnym. Warto wcześniej zainwestować chociażby w poradę czy pomoc przy napisaniu pozwu, aby później nie „przepadło” nam roszczenie o alimenty na dziecko.

Jakie są koszty postępowania w sprawie o alimenty?

Pozew o alimenty na dziecko jest wolny od opłat. To samo tyczy się pozwu o podwyższenie alimentów. Natomiast postępowanie sądowe o uchylenie obowiązku alimentacyjnego lub obniżenie alimentów obarczone jest koniecznością poniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5% wartości dochodzonego roszczenia.

Do kosztów postępowania sądowego powinniśmy doliczyć opłatę za udział Radcy Prawnego reprezentującego nas przed sądem. Taka opłata określana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników, między innymi od wartości dochodzonego roszczenia czy stopnia zawiłości sprawy.

Nie ulegajmy jednak trwodze! Koszty sprawy o alimenty mogą okazać się bardzo skuteczne, tak jak reprezentujący nas Radca Prawny. Czasami można odżałować na początku, aby później okazało się, że jesteśmy wygrani.

Gdzie szukać pomocy przy problemie z alimentami na dziecko?

Na pewno nie u przyjaciółki. Może i nas wysłucha, ale fachową pomocą nam nie pomoże, chyba, że jest z wykształcenia prawnikiem. Nie szukajmy też pomocy w Internecie, bo tam nie zawsze znajdują się prawdziwe informacje.

Możemy udać się do Kancelarii Radcy Prawnego po poradę, jeżeli nie stać nas na jego reprezentowanie nas przed sądem. Ale porada prawna też ma ogromne znaczenie! Radca prawny zna tajniki sztuki prawniczej i sądowej. Przygotuje nas do rozprawy czy napisze pozew.

Tak jak my specjalizujemy się w pewnych dziedzinach, tak Radcowie Prawni specjalizują się w aspektach prawnych życia. Dlatego nie piszmy pozwu o alimenty na dziecko posługując się „gotowcami” z Internetu! To może nam przysporzyć więcej szkody niż przynieść pożytku.

Sprawy o roszczenie alimentacyjne, jego obniżenie, podwyższenie czy uchylenie powinniśmy powierzyć fachowcom. Dlatego pomocy w sprawach o alimenty na dziecko nie bójmy się skontaktować z Radca Prawnym. Doradzi nam na miarę naszych możliwości i z pewnością wyjdziemy na tym z korzyścią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.