Praca po studiach dietetycznych

Coraz więcej osób interesuje się kierunkiem dietetyka. Studia w tym zakresie możesz podjąć także w systemie niestacjonarnym. Czeka cię pierwszy stopień nauczania, a potem kontynuacja na studiach podyplomowych. Gdzie możesz pracować, mając dyplom dietetyka?

Specjalista od żywienia

Dietetyk to zawód przyszłości. Mimo że w tej popularnej profesji trudno znaleźć pracę na etat. Zapewniają go głównie państwowe placówki, ale jest to ograniczona ilość etatów. Taka sytuacja nie odstrasza tych, których interesuje dietetyka. Studia mają w dużej mierze charakter interdyscyplinarny. To dlatego osoba, która je kończy, jest świetnie przygotowana do współpracy z różnymi organizacjami, zajmującymi się promocją zdrowia.

1. Praca w poradni dietetycznej, czyli standardowa wizja pracującego zawodowo dietetyka. Najczęściej taki specjalista pomaga ustalić menu dla konkretnej osoby, daje też wskazówki żywieniowe pacjentom z nietolerancjami pokarmowymi.

2. Dietetyk we własnym gabinecie to milsza alternatywa dla pracy w poradni. Zakres działań jest podobny, ale warunki pracy ustalasz sobie indywidualnie. Najczęściej do tego etapu dochodzi się po kilku latach pracy w poradni. To rzadki start dla młodego absolwenta dietetyki.

3. Catering i gastronomia coraz częściej potrzebują dietetyka. Studia w tym zakresie dają wiedzę na temat żywienia osób z nietolerancjami pokarmowymi. Specjalista w tym zakresie jest w stanie opracować dania pod konkretną kaloryczność. To ważne w przypadku osób odchudzających się lub bardziej aktywnych.

4. Wydawnictwa naukowe i czasopisma stanowią świetną opcję dla kogoś, kto chce szerzyć wiedzę o zdrowym trybie życia i psychologii odżywiania. Dietetyk może działać w telewizji, radio, mediach społecznościowych, prowadzić swój kanał lub podcasty. Dietetyków zatrudniają też portale lub pisma o tematyce kulinarnej, zdrowotnej lub sportowej.

5. Korporacja, zwłaszcza duża, również zatrudnia dietetyka. Taka osoba dba o żywienie pracowników. Często prowadzi także wsparcie i działania coachingowe, związane z tematyką żywienia.

6. Szpitale, sanatoria, domy opieki społecznej wymagają szczególnego pochylenia się nad dietą osób starszych i rekonwalescentów. Od starannie ułożonego menu zależy tempo dochodzenia do zdrowia i lepszej kondycji.

7. Instytucje, zajmujące się problematyką żywienia. W naszym kraju są to m.in. Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Akademia Gerber. Specjaliści badają nawyki żywieniowe konkretnych grup społecznych. Działają także na rzecz profilaktyki zdrowego trybu życia.

8. Szkoły, kolonie, obozy dla dzieci i młodzieży. Na tym polu bardzo przydaje się dietetyka. Studia uwrażliwiają także na pracę z najmłodszymi. Kształtowanie ich właściwych nawyków konsumenckich to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed specjalistami.

Pamiętaj, że dietetyk uczy się przez całe życie. Zdobytą wiedzę musi poszerzać o nowe wiadomości, jakie niosą badania naukowe. Musi też na bieżąco znać żywieniowe trendy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.