zbiornik na deszczówkę

W przeciętnym gospodarstwie domowym, jednym ze znaczących wydatków jest woda oraz ścieki. Opłaty te wzrastają wraz z nadejściem sezonu letniego, gdy podlewamy ogród. Szukając sposobów na minimalizację kosztów eksploatacyjnych, rozważamy kilka opcji. Jedną z nich jest własne ujęcie wody, czyli studia wiercona, innym z kolei pojemnik na deszczówkę. W obu przypadkach możemy mówić o wysokiej skuteczności, jednak zupełnie inna jest skala inwestycji – studnia jest znacznie droższa.

Pojemnik na deszczówkę do podlewania ogrodu

Pojemnik na deszczówkę, która ma służyć jedynie do podlewania ogrodu, to stosunkowo tanie i proste rozwiązanie. Wystarczy zakupić odpowiedni zbiornik, który podłączany jest do rynien spustowych. Podczas opadów woda gromadzi się w pojemniku, a jej nadmiar odprowadzany jest do kanalizacji lub do podziemnych skrzynek rozsączających. To rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane, jednak bardzo skuteczne.

Aby wybrać odpowiedni zbiornik, warto posiłkować się zapotrzebowaniem na wodę. Kilkaset litrów w zupełności wystarczy do podlania ogrodu. Warto pomyśleć także o dystrybucji zgromadzonej deszczówki. Trudno nalewać ją do konewki, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy, która pod ciśnieniem tłoczy wodę, umożliwiając podlewanie ogrodu z wykorzystaniem tradycyjnego węża. Zakup urządzenia pomoże sfinansować pożyczka na raty.

Deszczówka do użytku domowego

Wiele osób zastanawia się, do czego można wykorzystać deszczówkę, oprócz podlewania ogrodu. To pytanie trafne, gdyż właściwe zagospodarowanie wody opadowej pozwala znacznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne domu. Duże zbiorniki, na przykład o pojemności 5 tysięcy litrów, doskonale nadają się do zaopatrzenia budynku w wodę do celów gospodarczych. Wówczas należy się jednak liczyć z koniecznością wykonania dodatkowej instalacji.

Zbiornik, który możecie kupić z pożyczki na raty, montowany jest najczęściej pod ziemią. Podobnie jak we wcześniej opisanym przypadku doprowadza się do niego odpływ rynny spustowej, natomiast woda do wewnętrznej instalacji dystrybuowana jest za pomocą dodatkowych rur. Zbiornik może być umieszczony także w piwnicy lub innym miejscu bez dostępu światła słonecznego, aby uniknąć powstawania glonów wewnątrz pojemnika.

Jak wykorzystać deszczówkę w domu?

Warto wspomnieć, że deszczówka przeznaczona do użytku domowego, nie jest wodą zdatną do picia. Nie można jej więc wprowadzać do istniejącej instalacji. Z powodzeniem natomiast stosowana jest na przykład do spłukiwania toalet. Wówczas wykonuje się dodatkowe orurowanie w budynku, którym doprowadza się wodę opadową do urządzeń sanitarnych. Decydując się na to rozwiązanie, musicie mieć także na względzie czystość wody.

Aby skutecznie wyeliminować zabrudzenia, niezbędny jest system filtracyjny. Umieszcza się go w zbiorniku, dzięki czemu woda docierająca do instalacji wewnętrznej jest czysta. Na filtrach nie warto oszczędzać, ponieważ od ich jakości zależy jakość wody. Koszty zakupu urządzeń filtrujących możecie pokryć z pożyczki na raty. Atutem deszczówki jest bez wątpienia jej niska twardość, dlatego też często wykorzystywana jest do prania, co również pozytywnie wpływa na domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.