Młod kobieta ogląda telewizje naziemną

Czym jest nowy standard telewizji naziemnej i kiedy wejdzie w życie? Przeczytaj nasz krótki poradnik odnośnie DVB-T2/HEVC.

Nowy standard telewizji naziemnej

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce w dzisiejszym kształcie funkcjonuje od 2013 roku – to DVB-T wykorzystująca kodek MPEG4. I choć do zastąpienia telewizji analogowej przez telewizję cyfrową doszło już jakiś czas temu, to prace nad ulepszeniem obecnej technologii nieustannie trwają. Doprowadziło to m.in. do wzrostu liczby dostępnych kanałów – dawniej na jednej częstotliwości mógł znajdować się tylko jeden kanał. Wprowadzenie DVB-T pozwoliło na stworzenie multipleksów, dzięki czemu na jednej częstotliwości mogło być obecnych nawet 8 kanałów.

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce z 2013 roku była sporą rewolucją, jednak lada dzień pojawi się kolejny format, który doprowadzi do następnych, istotnych zmian. Nowy standard telewizji naziemnej to DVB-T2, który wykorzystuje kodek HEVC. Przejście na ten format rozpocznie się w marcu 2022 roku i zakończy w czerwcu tego samego roku. Wejście w życie nowego standardu to ogromna korzyść dla wszystkich użytkowników telewizji naziemnej w kraju, warto jednak przypomnieć, że część z nich z pewnością przy tej okazji zdecyduje się na wymianę telewizora na nowy.

Co w praktyce przyniesie DVB-T2/HEVC? Nowy standard telewizji naziemnej przede wszystkim umożliwi lepsze gospodarowanie dostępnymi już częstotliwościami. W praktyce sprawi to bowiem, że odbiorcy korzystający wyłącznie z telewizji naziemnej otrzymają znacznie bogatszą ofertę programową. Oczywiście nie są to wszystkie zmiany. Do naszych domów zacznie docierać sygnał lepszej jakości – chodzi tu m.in. o jakość 4K. Telewizja naziemna 2022 to zupełnie nowy wymiar rozrywki dostępny dla wszystkich.

Czy konieczna jest wymiana telewizora?

Ujmując najkrócej, wymiana telewizora na nowy nie zawsze będzie konieczna. Jeśli jednak dany odbiornik nie jest zgodny z DVB-T2/HEVC, a widz chce wciąż korzystać z sygnału telewizji naziemnej, potrzebne będzie dodatkowe rozwiązanie – dekoder albo zgodny z nowym standardem telewizor. W wielu przypadkach zakup nowego telewizora może okazać się najlepszym rozwiązaniem.. Renomowani producenci elektroniki, tacy jak marka Samsung, już od dawna oferują swoim klientom urządzenia współpracujące z DVB-T2/HEVC. To, czy Twój obecny sprzęt współpracuje z nowym formatem, sprawdzisz np. w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej wytwórcy urządzenia. Jeśli i tak miałeś w planie zakup nowego telewizora, wdrożenie nowego standardu telewizji naziemnej w Polsce to doskonała okazja do realizacji tego celu. Przeglądając dostępne modele, upewnij się, że Twój wymarzony telewizor jest kompatybilny z telewizją naziemną nowej generacji. W przypadku telewizorów Samsung możesz skorzystać z poradnika DVB-T2 na stronie https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/ . Nie pozostaje nic innego jak podłączenie wszystkich gniazd i przeniesienie się do świata jedynej w swoim rodzaju rozrywki bez wychodzenia z domu!

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.