Róże zrobione ze wstążek ozdobnych

Możliwości przygotowania dekoracji ze wstążek ozdobnych są ogromne. Posiadając podstawowe narzędzia, kilka kawałków wstążki i odrobinę zapału, możemy stworzyć bardzo efektowne ozdoby. Można je wykorzystać do upiększania ubrań, dekoracji na choinkę, zabawek dla dzieci, do ozdabiania kielichów komunijnych i wyrobów ze styropianu. Ze wstążki powstają także niezwykle popularne sztuczne kwiaty, wianki i wieńce.

Najpopularniejszym materiałem do wykonania ozdób są wstążki satynowe i brokatowe. Po odpowiednim ułożeniu prezentują się niezwykle efektownie i dobrze naśladują naturalne kwiaty. Jednym z ciekawych nurtów w produkcji ozdób ze wstążki jest japońska technika kanzashi.

Kanzashi – ozdoby ze wstążki w stylu japońskim

W japońskiej tradycji określenie kanzashi odnosi się do ozdób wpinanych we włosy. Były i w dalszym ciągu są one charakterystycznym elementem fryzury maiko, czyli kandydatek na gejsze. W ich starannie upięte włosy wplatano lub wpinano misterne ozdoby, wykonane z takich materiałów, jak kolorowe kawałki tkanin i wstążki ozdobne.

Ozdoby kanzashi są ściśle dopasowane do pór roku: na każdy miesiąc powstają inne kompozycje sztucznych kwiatów. Dekoracje na głowie maiko odpowiadają temu, co dzieje się w naturze. Na przykład w kwietniu, w miesiącu kwitnienia wiśni, to właśnie kwiaty tych drzew, wykonane z delikatnych i kosztownych materiałów, zdobiły damskie fryzury. Głowa maiko upodabniała się do kwitnącego sadu lub ogrodu.

Jakie ozdoby i dekoracje można wykonać ze wstążek?

Można powiedzieć, że liczbę odmian i rodzajów ozdób i dekoracji ze wstążki ogranicza wyłącznie wyobraźnia wykonawcy. Oferowana w dziesiątkach różnych kolorów wstążka satynowa szczególnie dobrze nadaje się do tworzenia sztucznych kwiatów. Złożone z nich kompozycje doskonale wyglądają jako ozdoby damskich sukienek i fryzur oraz elementy biżuterii. Tworzą imponujące dekoracje stołów i akcesoriów ślubnych oraz komunijnych. Są idealnym dodatkiem do odświętnych ubranek i akcesoriów niemowlęcych.

Wstążki ozdobne są też bardzo popularnym materiałem do rękodzielniczej produkcji ozdób choinkowych. Ze wstążki satynowej czy brokatowej można wykonać niebanalnej urody aniołki, baranki, śnieżynki, a nawet bombki choinkowe. Równie udane są wstążkowe pisanki, kurczaczki, girlandy kwiatów do koszyczków ze święconką czy jako ozdoba palm wielkanocnych. Do ich wykonania stosuje się „technikę karczochową”. Z szerokiej wstążki odcinamy paski o długości kilku centymetrów, a następnie składamy w trójkąty. Tak przygotowane elementy mocujemy przy użyciu szpilek. Powinny układać się zachodzącymi na siebie rzędami, w sposób odpowiadający ułożeniu liści karczocha.

Sztuczne kwiaty ze wstążki są cenione jako trwała i niezwykle estetyczna dekoracja witryn sklepowych, przestrzeni użyteczności publicznej, obiektów sakralnych, ale także jako element wieńców nagrobnych. Ze wstążek można tworzyć dekoracje do zdobienia takich przedmiotów codziennego użytku jak ramki do fotografii, pudełka prezentowe, torebki, zabawki czy ozdoby do pokoju dziecięcego.

Jak samodzielnie przygotować proste ozdoby ze wstążki?

Patrząc na gotowe dekoracje ze wstążki ozdobnej, możemy dojść do wniosku, że ich wykonanie wymaga czasochłonnej nauki i dużej praktyki. Doradca klienta reprezentujący sklep z akcesoriami do rękodzieła Loveart jest innego zdania:

Wykonanie przepięknie wyglądających kwiatów i innych ozdób ze wstążki nie przekracza możliwości żadnego, nawet początkującego rękodzielnika. Najlepiej zacząć od wykonania najprostszych wzorów i stopniowo wzbogacać warsztat i poszerzać kompetencje. Bardzo pomocne są filmowe tutoriale, których ogromną ilość możemy znaleźć w Internecie. Nie brakuje też publikacji książkowych, poświęconych technice kanzashi. Po nabyciu pewnej wprawy okazuje się, że wykonanie ozdób nie jest ani trudne, ani czasochłonne.

Do wykonania ozdób ze wstążki będziemy potrzebować zestawu narzędzi. Absolutne minimum to:

  • nożyczki – warto zainwestować w odpowiedniej wielkości, bardzo ostre nożyczki, które zapewnią nam precyzyjne cięcia drobnych fragmentów tasiemki,
  • opalarka – może to być też zapalniczka lub świeczka, które wykorzystujemy do opalania brzegów tasiemek w celu ich sklejenia i zabezpieczenia przed strzępieniem się,
  • pęseta – jest niezbędna do przytrzymywania bardzo drobnych elementów w czasie klejenia i opalania,
  • pistolet klejowy – użycie kleju na gorąco to najwygodniejsza i najszybsza technika łączenia elementów ozdób wykonanych ze wstążki z drutem, drewnem czy innymi podłożami,
  • igła i nici – nie są niezbędne do wykonania ozdób ze wstążki, ale przydają się przy ich mocowaniu na ubraniach, obrusach, kapach i innych podłożach materiałowych.

Wyroby ze wstążki są jednymi z najprostszych, a jednocześnie bardzo dekoracyjnych i efektownych ozdób, które możemy wykonać własnymi rękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.